O emeryturę trzeba zadbać samemu.

Już nawet Komisja Nadzoru Finansowego przyznaje, że na ZUS i OFE nie mamy co liczyć jeżeli chodzi o nasze emerytury.

Dzisiaj został opublikowany komunikat Komisji Nadzoru Finansowego, zachęcający do samodzielnego zatroszczenia się o swoją emeryturę.

W komunikacie zwrócono uwagę iż nasza przyszła emerytura może być nawet o połowę niższa od ostatniej wypłaty. W jeszcze gorszej sytuacji mogą znaleźć się np osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

W komunikacie KNF zachęca do samodzielnego odkładania na naszą emeryturę, np za pomocą Indywidualnych Kont Emerytalnych powszechnie zwanych IKE.

Ta forma oszczędzania jest szczególnie opłacalna dla osób młodych, zgodnie z wyliczeniami KNF regularne odkładanie przez 40 lat co miesiąc 90 zł, przy założeniu rocznej stopy zwrotu na poziomie
7%, przyniosłoby ok. 230 tys. zł dodatkowej emerytury.

Jest to możliwe dzięki procentowi składanemu, ponadto IKE pozwala nam na niepłacenie podatku belki od zysków z tej formy oszczędzania, pod warunkiem wypłaty środków po 60. roku życia.

Osobiście troszkę obawiam się o stabilność IKE i żeby czasem któryś z następnych rządów czasem nie uznał że pieniądze z IKE wcale nie należą do mnie. Podobnie jak to miało miejsce z OFE.

Aczkolwiek uważam za konieczność oszczędzanie na swoją emeryturę czy to w IKE, czy to w jakiś inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *