Podstawy giełdowych inwestycji

Inwestowanie to proces mający na celu powiększenie naszego kapitału. Niestety realia są takie, że nie wszystkie inwestycje przynoszą dodatnią stopę zwrotu. Nawet najbardziej wytrawni gracze giełdowi popełniają błędy, które kosztują ich utratę części kapitału. Najważniejszą rzeczą jest to, aby sumaryczna stopa zwrotu z transakcji była dodatnia.
Większość ludzi myli inwestowanie na giełdzie z hazardem. To mylne porównanie wynikające z niedoinformowania. Jeżeli wybór spółek odbywa się na podstawie wnikliwych analiz i świadomego podejmowania decyzji, to nie ma to nic wspólnego z hazardem. Prawdziwi inwestorzy giełdowi swoje decyzje kierują szczegółową analizą techniczną i fundamentalną spółek. Analiza fundamentalna to badanie przyczyn zachowań rynku. Ocena wartości spółki odbywa się tu w oparciu o sytuację w poszczególnych branżach, pozycję finansową spółki, ogólną sytuację ekonomiczną panującą na rynkach, a nawet wpływy polityczne. Informacji tych dostarczają najczęściej prospekty emisyjne, okresowe raporty, informacje z otoczenia oraz spotkania z zarządami spółek.
Analiza techniczna to badanie zachowania rynku w oparciu o analizę wykresów na podstawie których są przewidywane przyszłe trendy cenowe.
Podstawowe założenia analizy technicznej:

  • rynek dyskontuje wszystko- oznacza to, że wszystkie uwarunkowania fundamentalne, polityczne oraz psychologiczne, mają odzwierciedlenie w ruchach cen,
  • ceny podlegają trendom- podstawowym celem analizy technicznej jest rozpoznanie trendów cenowych we wczesnych fazach. Trendem nazywamy tendencje ruchu cen w danym kierunku,
  • historia się powtarza- formacje cenowe, które kształtowały się w przeszłości, zakłada się, że będą miały potwierdzenie w przyszłych ruchach cen.

Pierwsze próby inwestycji na giełdzie swoich ciężko zarobionych pieniędzy, bez żadnego doświadczenia, najprawdopodobniej przyniosą straty. Dlatego na początku najlepiej rozpocząć swoją przygodę z GPW na symulatorach gdzie obracamy wirtualnymi pieniędzmi. Na takich portalach rejestrujemy się za darmo i dostajemy wirtualne pieniądze na start. Za te pieniądze możemy kupować i sprzedawać akcje po cenach rzeczywistych jakie są na rynku. Kiedy nabierzemy już wprawy i pewności w swoich decyzjach oraz przekonamy się jak bardzo trzeba być opanowanym i trzymać się swojej strategii, wtedy możemy założyć konto maklerskie. Dostępne są one w większości banków (np. mBank, BZWBK). Realne inwestycje najlepiej rozpocząć od małych kwot i zapoznania się z systemem transakcyjnym oraz funkcjonowaniem portalu inwestycyjnego. Należy pamiętać aby nigdy nie inwestować wszystkich pieniędzy w jedną spółkę. Podstawowym elementem minimalizacji ryzyka jest dywersyfikacja portfela akcji. Ograniczamy inwestycje w akcje kiedy sytuacja na rynku jest niestabilna. Nie powinniśmy inwestować wszystkich pieniędzy. Posiadanie rezerwy gotówki daje nam możliwość uśredniania kursu.

Inwestowanie pieniędzy na Giełdzie Papierów Wartościowych daje nam możliwość osiągnięcia sporych zysków. Tak duża stopa zwrotu jest premią za poniesione ryzyko, które w przypadku takich inwestycji jest duże. Przy odpowiednim zaangażowaniu i wytrwałości ten sposób lokowania oszczędności może okazać się niezwykle efektywny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *