Sprytnie spłacamy kredyt – wskazówki, jak mądrze zarządzać naszymi inwestycjami

Posiadanie własnego zakątka, w którym wreszcie możemy odpocząć od codziennych problemów, to jeden z dzisiejszych priorytetów młodych ludzi. Jednak większość z nas nie może pozwolić sobie na taki wydatek z własnej kieszeni. Zaciagamy wysoki kredyt hipoteczny, budujemy własny dom, i spłacamy, spłacamy, spłacamy… W rzeczywistości okazuje się, że dom jest naszą własnością dopiero po ok 30 latach. Jak mądrze zarządzać swoimi funduszami, aby nie stracić na kredycie? W jaki sposób szybciej go spłacić? O tym mamy zamiar poinformować Państwa w poniższej części naszego poradnika.

 

Pomysł 1 inwestujemy swoje oszczędności

 

Rzadko komu udaje się stosować tą zasadę. Gdyby tak było, Polacy nie mieliby aż tak dużych problemów ze spłacaniem kredytu. Zacznijmy od tego, że jeśli podczas okresu kredytowania, zaczniemy co miesiąc odkładać pewną sumę na rachunki oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne itp., to po 30 latach możemy uzbierać z tego całkiem niezłą kwotę, którą dołożymy do spłaty naszego kredytu. Tutaj polecamy przede wszystkim pieniężne fundusze inwestycyjne. Często możemy się spotkać z sytuacją, gdzie rocznie zarabiamy nawet ok 10% . Przy dużych kwotach nie są to małe sumy, a w przeciwieństwie do lokaty inwestycyjnej nie mamy ograniczenia górnego. Korzystną cechą w naszym przypadku jest możliwość dodatkowych okresowych wpłat na nasze konto, co nie jest możliwe przy lokatach. Wprawdziwe przy funduszach inwestycyjnych z takim zyskiem nie ominie nas tzw. „podatek belki”, ale niejednokrotnie kwota, z jaką wychodzimy na czysto, jest dużo większa niż w przypadku rachunków oszczędnościowych lub lokat. Mimo, iż są one niebezpieczniejsze, pamiętajmy, że fundusze pieniężne są jedną z najlepiej opłacalnych i mało ryzykownych form inwestowania. Jako inny przykład weźmiemy rachunek oszczędnościowy (oprocentowanie 6%, kapitalizacja roczna, co miesiąc wkład 400 zł). Kredyt wynosi nas z odsetkami 480 000 zł (przy 30 latach kredytowania rata to około 1330 zł). Spójrzmy zatem, w którym roku będzięmy w stanie spłacić kredyt do końca z własnych oszczędności:

Rok inwestowania Pieniądze odłożone na rachunek oszczędnościowy Pozostała część kredytu do spłacenia
10 Około 67 000 PLN Około 320 000 PLN
15 Około 118 000 PLN Około 240 000 PLN
17 Około 135 000 PLN Około 208 000 PLN
19 Około 161 000 PLN Około 176 000 PLN

Po około 231 miesiącach nasze oszczędności będą na tyle wysokie, aby móc do końca spłacić kredyt, co daje nam okres kredytowania skrócony o około 10 lat. Są to rozważania czysto teoretyczne i nie poparte żadną konkretną ofertą, jednak chcemy ukazać Państwu, że cierpliwością i silną wolą możemy szybciej pozbyć się kłopotu, jaki stanowi kredyt.

Pomysł 2 nadpłacamy raty

Kolejnym sposobem na ciekawe urozmaicenie obowiązku spłacania rat to nadpłaty. Jest to pomysł skierowany szczególnie do osób, które chcą w szybszym tempie pozbyć się kontroli banku i mieć kredyt z głowy. Przykład: kredyt udzielony na 30 lat. Wysokość 480 000 wraz z odsetkami. Spłata miesięczna (raty równe) wynosi nas około 1330 zł. Przypuśćmy, że co miesiąc nadpłacamy 200 zł.

 

Rok spłacania Pozostały kredyt (rata z nadpłatą) Pozostały kredyt (rata normalna)
10 Około 300 000 PLN Około 320 000 PLN
15 Około 200 000 PLN Około 240 000 PLN
20 Około 110 000 PLN Około 160 000 PLN
25 Około 21 000 PLN Około 81 000 PLN

Wraz z nastaniem 313 miesiąca nasz kredyt zostanie całkowicie spłacony, czyli skrócimy okres kredytowania o mniej więcej 4 lata. Są to wyliczenia bardzo prowizoryczne, chcemy jedynie przedstawić Państwu mechanizm, jaki kieruje możliwościami wcześniejszego uporania się z kredytem.

Pomysł 3 inwestujemy dodatkowe środki

Wprawdzie ten fragment tekstu jest zupełnie oderwany od codzienności, jednak przykład przez nas przedstawiony może niejednemu kredytobiorcy ułatwić sposób patrzenia na swój dług. Co zrobilibyście Państwo z niespodziewaną wygraną czy spadkiem w wysokości 500 000 zł? Pewnie większość z Was odpowie, że natychmiastowo spłaciłaby kredyt, aby mieć mieszkanie już tylko dla siebie. Czy jest to jednak rozsądne rozwiązanie? Absolutnie! Otóż inwestując tak duże pieniądze na jakichkolwiek lokatach, rachunkach itp., same odsetki po kilku latach mogłyby być sporą częścią zobowiązania, jaką musimy spłacić. Jest jeszcze lepszy sposób na wykorzystanie takiego kapitału. Zakup dwóch mieszkań i wynajem ich może okazać się strzałem w dziesiątkę. Po 30 latach mamy spłacony kredyt oraz dwa mieszkania, bowiem z pieniędzy jakie uzyskaliśmy za wynajem, spłacaliśmy raty. Jest to przykład żywcem wyjęty z książki pod tytułem „Inwestuj we własny dług” Sławomira Świegockiego, stąd też zachęcamy do dokładej analizy tej lektury (a także innych pozycji autora) w celu edukowania się w zakresie inwestycji.

Każdemu z nas bardzo zależy na tym, aby szara rzeczywistość przestała dręczyć finansowymi problemami. Jednak niestety, rzadko komu udaje się przetrwać z takim dorobkiem bez kredytu. Zatem jeśli istnieją możliwości szybszej spłaty lub efektywnego inwestowania w dług, nie zawachajmy się sięgnąć po jeden z nich. Najlepiej skorzytać z usług specjalistów, którzy fachowo doradzą nam, która opcja jest dla nas najkorzystniejsza. Najważniejsze, aby nie rolować swojego długu, a rolować zyski.

2 comments

  1. Problem z nadpłatą rat jest taki, że bank może ci naliczyć karę, że płacisz za dużo, był ten problem poruszany w mediach. Banki przystają na szybszą spłatę kredytu, ale musisz to anonsować miesiąc wcześniej i ponieść opłatę około 5zł. Są też różne zapisy ile więcej rocznie możesz spłacić. Tak więc nawet jak wygrasz w totka lub dostaniesz spadek po wujku z ameryki to i tak nie możesz całego hurtem spłacić.

  2. Osobisty rachunek bankowy.Internet wkracza w nasze życie coraz szybciej. Staje się także najpopularniejszym medium , za pośrednictwem którego instytucje finansowe docierają do nas, oferując pełną listę popularnych produktów finansowych, w tym ten jeden z najważniejszych dla nas – osobiste konto bankowe. Zapoznaj się z zestawieniem ofert bankowych, które proponują osobiste konta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *