Najlepsza lokata na rynku, listopad 2010

Listopad to typowy miesiąc jesienno-depresyjny. Jeśli nie wybieramy się na Malediwy lub do Teneryfe, istnieje duże prawdopodobieństwo że dopadnie nas kolokwialnie rzecz biorąc dołek. Jak temu zaradzić? Żeby wyjechać w antydepresyjną podróż należałoby mieć wolny zasób gotówki. Tydzień przyjemności wydany na wyjazd w cieplejsze rejony świata, na pewno jest jakimś sposobem na jesienną deprechę, jednak nikt nie zagwarantuję że po powrocie emocjonalny dołek nie wróci ze wzmożoną siłą, spotęgowany dodatkowo faktem zubożonej kieszeni. Mamy pewno lekarstwo. Może zamiast wydawanie wolnych środków na przyjemności warto zainwestować je w jakąś sensowną lokatę, aby za około sześć miesięcy pojechać na dwa lub trzy tygodnie urlopu.

Dlatego też postaramy się o zestawienie lokat sześciomiesięcznych i wyłonienie tej która opcjonalnie przyniesie nam najwięcej zysku. Zakładamy iż posiadamy kapitał w wysokości tygodniowych wczasów na Terynyfę dla dwóch osób. Powinniśmy zatem dysponować kapitałem około 8000 zł. Ponadto zakładamy również brak możliwości wcześniej wypłaty zainwestowanych pieniędzy przez okres minimum sześciu miesięcy, czyli wybieramy tradycyjną lokatę sześciomiesięczną.

Oto zestawienie lokat sześciomiesięcznych oferowanych przez banki

Nazwa banku Oprocentowanie Nazwa produktu
AIG Bank 5,45 % Lokata Zysk +
GETIN Bank 5,00 % Lokata terminowa
Alior Bank 4,00 % Lokata Standardowa
Toyota Bank 5,00 % Lokata bankowa
Bank BPH 4,25 % Lokata standardowa
DnB Bank 4,8 % iNORD
Eurobank 5,15 % Lokata terminowa
Polbang EFG 4,75 % Lokata bankowa
PKO BP SA 2,70 % Lokata Terminowa

Jak można wywnioskować z tabeli powyżej najciekawszą ofertę prezentuje AIG Bank oferując nam najwyższe oprocentowanie, bo 5,45 % w skali roku. Najniżej plasuje się PKO BP z oprocentowaniem 2,70 %.

Oprocentowanie to nie wszystko.

Przy wyborze lokaty należy zwrócić szczególną uwagę na sposób kapitalizacji odsetek. Wśród ofert różnych banków możemy spotkać się najczęściej z kapitalizacją miesięczną lub dzienną. Co w praktyce oznacza, iż w przypadku miesięcznej kapitalizacji, kwota oszczędności lokaty jest powiększana co miesiąc o odsetki z lokaty i w każdym następnym miesiącu oprocentowanie naliczane jest od większej sumy. Dlatego też najkorzystniejsze są lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Kolejnym niuansem, który należy brać pod uwagę przy wyborze optymalnej lokaty jest podatek belki. W przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek można uniknąć płacenia nieszczęsnego podatku, w przypadku gdy dzienny zysk z tytułu odsetek nie przekroczy 0,50 gr. Oprocentowanie lokaty można zwiększyć również poprzez założenie jej przez Internet. Banki proponują klientom zamawiającym tego typu produkty przez Internet, korzystniejsze warunki aniżeli w przypadku udania się do placówki bankowej. Możemy wynegocjować aż o 0,3 % wyższe oprocentowanie. Związane jest to z mniejszymi kosztami własnymi banku w działalności elektronicznej aniżeli obsługi klienta w placówce.

Najważniejsze jednak przy wyborze optymalnej dla nas lokaty jest dokładne wczytywanie się w oferty banków. Banki ostatnimi czasy doprowadziły do perfekcji stosowanie tzw. sztuczek bankowych, które niekiedy nawet wprawnemu oku jest trudno odnaleźć. Istnieje jednak pewna zasada, ktoś jeśli oferuje nam nieproporcjonalnie duże zyski w stosunku do średniej oferty rynkowej, znaczy że albo coś ukrywa albo nazbyt zależy mu na naszych pieniądzach.

Reasumując, rezygnujemy z wyprawy w listopadzie na Teneryfę, wpłacamy 8000 zł na optymalną pod względem naszych potrzeb oraz zyskowności lokatę. Czekamy sześć miesięcy, idziemy do banku wypłacić pieniążki aby następnie udać się do biura podróży po zakup wymarzonej wycieczki. No i mamy problem. W banku wypłacają nam 8000 zł początkowego wkładu oraz wypracowany zysk. Jakież jest nasze zaskoczenie widząc w ręku maksymalnie do 250 zł zysku, przy założeniu iż udało nam się ominąć płacenie podatku belki. Cóż na pewno nie przedłużymy sobie pobytu na Teneryfie o dwa tygodnie, nawet na jeden dzień nie starczy. Co więc dała nam lokata. 250 zł starczy akurat na opłacenie strzeżonego parkingu przy lotnisku i to z zadaszeniem oraz zakup dodatkowego ubezpieczenia bagażu. A więc lecimy dzięki lokacie na Teneryfe na tydzień czasu z poczuciem bezpieczeństwa. Podobno poczucie bezpieczeństwa w ówczesnych czasach jest bezcenne.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *