Ranking lokat bankowych grudzień 2010

Dziś po raz pierwszy usłyszałam w radiu Las Christmas w wykonaniu Wham. Jak pierwiosnek oznajmia nam nadejście wiosny, tak owa piosenka przypomina o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Nie tylko zresztą radio oznajmia nam o nadchodzącym szczególnym okresie, wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego centrum handlowego, aby dostać oczopląsu od świątecznych ozdób, promocji świątecznych, początku szału zakupowego etc, etc.

Grudzień nie jest najlepszym miesiącem do oszczędzania, każdy z nas doskonale wie ile czeka nas wydatków, zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu. My jednak zakładamy, iż posiadamy nadmiar wolnych środków pieniężnych i aby ich nie trwonić podczas zakupowego szaleństwa postanawiamy ulokować je na rocznej lokacie. Z poprzedniego zestawienia lokat na listopad dowiedzieliśmy się , iż aby uniknąć podatku belki należy wybrać lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek. A ponieważ zarówno ja, jak i Państwo z pewnością podatków płacić nie lubimy, podążamy tą samą ścieżką w wyborze lokaty co w poprzednim zestawieniu. Reasumując, szukamy najbardziej zyskownej lokaty rocznej z dzienną kapitalizacją odsetek.

Nazwa banku Oprocentowanie Nazwa produktu
GETIN Bank 5,25 % Lokata codzienna
Meritum Bank 5,10 % Lokata internetowa
Alizanz Bank 5,05 % Net.lokata*
Bank BPH 4,80 % Lokata pracowita
Eurobank 4,50 % Lokata
Alior Bank 4,00 % Lokata Standardowa

*lokata 11 miesięczna

Nie trudno zgadnąć, z zestawienia powyżej, który bank pozwoli zarobić nam najwięcej. Zwycięzcą naszego rankingu lokat na grudzień pozostaje GETIN Bank.

Porównując lokaty z poprzedniego miesiąca możemy zauważyć, iż banki nie podwyższyły znacząco atrakcyjności inwestycji w lokaty. Albo bankierzy nie czują magii świąt, albo banki nie potrzebują naszych pieniędzy. Z działalnością banków jest trochę inaczej niż z pozostałą działalnością handlową, nie można mówić tu o sezonowości, czy szale oszczędzania lub wydawania. O ile w listopadzie przed posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej mogliśmy łudzić się, iż oprocentowanie lokat bankowych wzrośnie, to już dziś wiemy, iż Rada pozostawiła bez zmian najważniejsze stopy w NBP. Dlatego banki manipulują stopami oprocentowania lokat co najwyżej 0,5 punktu procentowego In plus czy In minus, w zależności od realizacji zamierzonej uprzednio polityki banku.

Żeby nie pozostawiać Państwa w złych nastrojach, dojrzyjmy drugą stronę medalu. Niepodwyższenie przez RPP stóp powoduje nie podniesienie kosztów kredytu, co dla niektórych zwłaszcza w okresie przedświątecznym może okazać się wiadomością nader pożądaną.

One comment

  1. Szkoda tylko, że wielokrotnie strata wartości z racji przeceny złotego w stosunku do innych kluczowych walut np. EUR, CHF, czy USD, co miało miejsce w drugiej połowie 2008 roku oraz niedawnych wahaniach wielokrotnie przewyższa zyski z lokaty. O innych rzeczach jak wzrosty cen surowców już nie wspomnę. Nie tylko się liczy przyrost cyferek na koncie, ale także ich siła nabywcza w stosunku do innych dóbr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *