Rok 2011 zdaniem Krzysztofa Rybińskiego

W wywiadzie Udzielonym dla pb.pl Krzysztof Rybiński przewiduję że przyszły rok dla Polski będzie dobry. Będzie to początek ostatniej już dekady, w którym pokolenie Powojennego wyżu demograficznego jeszcze pracuje i przyczynia się do wzrostu PKB. Według Rybińskiego zachwiania z wiązane z Hiszpanią czy Grecją nie będą miały większego i trwałego przełożenia na naszą gospodarkę. Głównie za sprawą przypadającego na przyszły rok szczytu wydatków środków unijnych. Z budżetu unijnego zostanie w Polsce w przyszłym roku wydane 84 mld zł, co z pewnością przyczyni się do krótko terminowej poprawy sytuacji gospodarczej w naszym kraju.

Złotówka powinna się w dalszym ciągu umacniać, lecz jednocześnie mogą występować silne i duże skoku naszej waluty. Będzie to spowodowane z jednej strony drukowaniem ogromnej ilości pieniędzy przez Amerykanów, część z tych pieniędzy trafiać będzie i na nasz rynek przyczerniając się do umacniania złotówki. Z drugiej strony wiele krajów unii europejskiej może mieć problemy z finansowanie swojego zadłużenia co z pewnością przyczyni się do osłabienia innych walut krajów europejskich. Dlatego osoby które posiadają kredyt w walucie zagranicznej powinny być przygotowane na duże i nagłe spadki złotego. Trend długo okresowy powinien jednak być wzrostowy.

Nasz deficyt budżetowy w przyszłym roku dalej pozostanie na niebezpiecznym poziomie. Rząd z pewnością będzie dokonywał magicznych zabiegów mających na celu jego obniżenie, lecz trzeba pamiętać iż w większości przypadków będą one polegały na kreatywnej księgowości a w mniejszym na szukaniu realnych oszczędności. Tak duże zadłużenie Polski może z czasem doprowadzić do odpływu zagranicznego kapitału obawiającego się o bezpieczeństwo swoich inwestycji.

Rybiński przyszły rok nazwał rokiem saperów. Będzie to dla wszystkich trudny okres pełen niebezpieczeństw i ryzyka.

Cały wywiad został udostępniony na youtube i można go zobaczyć poniżej.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *