Euro ma tylko 20% szans na przetrwanie

Ekonomiści z Centrum Ekonomii i Badań Biznesu (CEBR), oceniają szanse przetrwania euro w niezmienionej formie przez następne 10 lat na zaledwie jeden do pięciu.

Według Douglas McWilliams prezesa CERB, jeszcze tej wiosny nastąpi kolejny kryzys w „euro-strefie”, związany z bardzo dużym zadłużeniem państw takich jak Hiszpania czy Włochy. Kraje te same muszą refinansować swoje zadłużenie, które aktualnie przekracza € 400 mld (£ 343mld). Może to okazać się niemożliwe ze względu na obawy inwestorów o stabilność tak zadłużonych gospodarek. Jednocześnie pojawia się obawa iż kraje takie jak Niemcy czy Francja stracą cierpliwość i odmówią pomocy.

Ponadto istnieje spora obawa że kraje w których już wdrożono politykę oszczędności nie podołają jej ciężarowi. Dowodem na to mogą być już powtarzające się protesty w Irlandii czy Grecji. Stąd pojawia się obawa że kraje te ponownie poluzują swoją politykę fiskalną, pod wpływem nacisków społecznych. Może to skolei doprowadzić do ponownego kryzysu i tym samym pociągnąć na dno całą strefę euro.

Z tego powodu według CERB szanse na zachowanie strefy euro w stanie niezmienionym są znikome i euro albo całkowicie zniknie albo liczba krajów posługujących się wspólna walutą w dramatyczny sposób ulegnie skurczeniu pisze „Daily Telegraph„.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *