Ranking lokat bankowych styczeń 2011

Styczeń w handlu to niepodważalnie okres wyprzedaży oraz wietrzenia magazynów. Okazje gonią promocje, prześcigają się z bonusami i upustami. A co słychać na podwórku lokat bankowych? Czy banki poszły za głosem ogólnokrajowego szału wyprzedażowego i powaliły nas jakimiś promocjami. Niestety nie. Wszelkie zmiany oprocentowania lokat mają raczej charakter kosmetyczny i wynikły z korekty oprocentowania przez banki w końcówce 2010 roku. Przyjrzyjmy się zatem zestawieniu lokat na styczeń 2011. Wszystkie lokaty znajdujące się poniżej są lokatami rocznymi z dzienną kapitalizacją odsetek.

Roczne lokaty bankowe z dzienną kapitalizacją odsetek styczeń 2011

Nazwa banku Oprocentowanie
AIG Bank 5,80 %*
GETIN Bank 5,25 %
Alior Bank 5,00 %**
Toyota Bank 5,30 %
Bank BPH 4,80 %
FM Bank 5,00 %
Eurobank 4,55 %
Polbang EFG 5,25 %
Meritum Bank 5,00 %

 * kapitalizacja roczna

** lokata 180 dni

Zwycięzcą naszego rankingu pozostaje AIG Bank z najwyższym oprocentowaniem lokaty. Przy lokatach z dzienną kapitalizacja odsetek unikamy płacenia podatku dochodowego 19 %, czyli słynnego podatku Belki. Dzieje się tak dlatego, iż banki zgodnie z ustawą są obowiązane do zaokrąglania przychodu z tytułu odsetek do pełnej złotówki. Jeżeli natomiast odsetki od kwoty złożonej na lokacie nie przekroczą 2,49 zł to banki nie muszą płacić podatku. Przy lokacie z dzienną kapitalizacją odsetek 19 % z kwoty 2,49 zł to 0,4731zł. Bank zaokrąglając do pełnej złotówki otrzymają wynik 0zł. Podatku więc płacić nie trzeba.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół, przy wyborze lokaty na okres roczny. Ekonomiści wypowiadają się, iż Rada Polityki Pieniężnej zamierza podnieść stopy procentowe w 2011 roku. Wpłynie to zapewne na podniesienie oprocentowania lokat bankowych. Reakcja banków nie jest jednak natychmiastowa. Dlatego nie możemy spodziewać się, iż w dzień po ogłoszeniu wzrostu stóp procentowych, banki natychmiast zwiększą atrakcyjność oferowanych lokat. W praktyce banki robią to nieco później, aby nie tracić na marży odsetkowej. Dlatego w wyborze lokaty radzę przemyśleć również termin, na jaki jesteśmy skłonni powierzyć bankowi nasze oszczędności.

3 comments

  1. Cóż, przepraszamy za pomyłkę. Cieszy Nas natomiast fakt, iż mamy stałych czytelników, którzy wnikliwie czytają Nasze artykuły. Każdy uczy się na błędach. Z Naszej strony zapewniamy, iż będziemy analizować dwa razy każdą informację , zanim zamieścimy ją na blogu.

  2. Ja osobiście mam konto w aliorze na którym jest jakaś lokata, ale dużych pieniędzy z tego nie ma. Na lokacie warto byłoby „zarabiać” dopiero od 1000 000 zł gdzie zarobek miesięczny, wynosiłby około 3000. Jednak jeżeli ktoś ma milion, to nie wierzę, że wkłada go na lokatę, a raczej inwestuje 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *