Ranking lokat bankowych luty 2011

Nareszcie nadeszła chwila, na którą wszyscy miłośnicy ostrożnego oszczędzania czekali. Z początkiem roku kalendarzowego Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. W nierównej walce z inflacją RPP zdecydowała się  podnieść stopę procentową o 0,25 pkt procentowego.  W ślad za działaniem Rady Polityki Pieniężnej, banki powinny podnieść oprocentowanie oferowanych lokat. Niestety nie wszystkie banki robią to jednocześnie.  Sprawdźmy zatem jak kształtują się pod względem wysokości oprocentowania lokaty aktualnie  dostępne na rynku. Zestawienie obejmuje lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, nazwijmy je  antypodatkowe, które pozwolą nam uniknąć płacenia podatku Belki.

Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek-luty 2011

Nazwa banku Oprocentowanie Okres lokaty
FM Bank 5,45 % 12 miesięcy
Idea Bank 5,45 % 12 miesięcy
Toyota Bank 4,50 % 12 miesięcy
Meritum Bank 5,50 % 24 miesiące
Allianz Bank 5,06 % 12 miesięcy
Noble Bank 4,86 % 12 miesięcy
Millenium Bank 4,05 % 12 miesięcy
BZWBK 3,75 % 12 miesięcy
mBank 3,80 %* 12 miesięcy

*dzienna kapitalizacja jedynie przy lokacie jednodniowej

Według tabeli mamy dwóch zwycięzców rankingu FM Bank oraz Idea Bank oferujących lokaty z najwyższym oprocentowaniem 5,45 % w skali roku. Idea Bank to stosunkowo nowy podmiot na rynku. Działalność rozpoczął z końcem 2010 roku, od razu startując z konkurencyjnymi ofertami na rynku. Ciekawa jestem jak poradzi sobie nowy bank na dość nasyconym rynku. Podejrzewam, że podobnie jak pozostałe produkty ze stajni Czarneckiego  całkiem dobrze.

O ile nie jestem sympatykiem lokat oszczędnościowych, o tyle radziłabym się poważnie zastanowić nad taką opcją oszczędzania. Obecnie mamy nieciekawą sytuacje w rejonach Egiptu oraz Tunezji, co wpływa pośrednio  na rynki finansowe i giełdy. Nieciekawe nastroje na rynkach nie sprzyjają raczej dużym zarobkom na akcjach czy funduszach inwestycyjnych.  Dlatego też może warto wybrać jedną z lokat, tym bardziej iż w najbliższym półroczu podejrzewam, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie jeszcze stopy procentowe. Lokata bankowa z oprocentowaniem 5 % w skali loku spokojnie ustrzeże nas przed inflacją.

Ranking lokat tworzony jest na podstawie informacji publikowanych przez banki  na stronach internetowych. Oprocentowanie zaprezentowane w powyższej tabeli jest oprocentowaniem rocznym. Wartości mogą się różnić, gdyż  publikowane dane   aktualne są na dzień 4 luty 2011. Dlatego też przed podjęciem decyzji radziłabym zajrzeć  na stronę internetową banku w celu upewnienia się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *