Zestawienie lokat bankowych marzec 2011

W kolejnym artykule z cyklu zestawienie lokat bankowych, tym razem za marzec roku 2011, mamy dla miłośników bezpiecznego oszczędzania, złą wiadomość. Nie zamierzamy oczywiście przestać przygotowywać comiesięcznego zestawienia lokat bankowych. Zapewne, jakby rzekłby Pudzian, doszła wieść co do poniektórych, iż Resort Finansów zamierza znieść  przepisy podatkowe, które pozwalają bankom sprytnie obejść obowiązek  płacenia podatku Belki.

Czyżby  zatem nastąpił koniec popularnych lokat z dzienną kapitalizacją?

Dotychczas banki detaliczne, aby unikać płacenia podatku z tytułu zysków kapitałowych, czyli potocznie nazwanego podatkiem Belki, oferują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Wykorzystując zapis ordynacji podatkowej, która  przyjmuje iż kwota wyliczonego podatku powinna być zaokrąglana do pełnych złotych, banki legalnie unikają obowiązku odprowadzenia podatku. Upraszczając, jeśli podatek należny do zapłacenia wynosi mniej niż 50 gorszy, należy go zaokrąglić do kwoty 0 zł. Tym oto sposobem lokaty z dzienną kapitalizacją są o wiele bardziej zyskowne aniżeli tradycyjne lokaty. Niestety Rząd zapowiedział zmianę przepisów i sztuczka z zaokrągleniem podatku nie będzie już możliwa. Po zmianie przepisów, które mają nastąpić w lipcu tego roku, podatek będzie zaokrąglany do pełnego grosza i w górę, nie jak dotychczas do złotówki i w dół. Zatem, jeśli podatek należny wyjdzie mniej niż 50 groszy, będziemy musieli oddać do Skarbu Państwa nie 0 zł  jak dotychczas, a kwotę rzeczywiście wyliczonego podatku.  

Ponieważ jednak nie jesteśmy pesymistami, a staramy się dostrzegać pozytywy, nawet jeśli telewizja nieustanie informuje nas, o coraz to skuteczniejszych wymyślnych sposobach polityków na łatanie dziury budżetowej, my cieszymy się z aktualnej sytuacji. Dostrzegając drugą stronę medalu,  jako klienci banków możemy poczuć się wręcz rozpieszczani. Banki zaczęły wielką rywalizacje o nasze pieniądze. Prześcigają się w oferowaniu atrakcyjniejszych produktów antybelkowych, dorzucają do oferty upominki lub gratisy etc.

Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda aktualne zestawienia lokat bankowych z dzienną kapitalizacją odsetek.  Zmieniamy nieco taktykę i  szukamy lokat z okresem trwania  3 miesiące.

Lokaty bankowe marzec 2011

Nazwa banku Oprocentowanie Minimalna wpłata Okres lokaty
Meritum Bank 4,51 % 3 000 zł 3 miesiące
Idea Bank 4,50 % 3 000 zł 3 miesiące
FM Bank 4,43 % 1 000 zł 3 miesiące
Getin Bank 4,30 % 1 000 zł 3 miesiące
Noble Bank 4,30 % 5 00 zł 3 miesiące
Allianz Bank 4,15 % 3 000 zł 3 miesiące

 

Tym razem zwycięzcą rankingu okazuje się Meritum Bank, konkurencja jednak nie śpi i plasuję się tuż za zwycięzcą, oferując de facto oprocentowanie na porównywalnym poziomie.

Żeby nie pozostawiać dysonansu informacyjnego, po przeczytaniu niniejszego artykułu przez zwolenników lokat, w następnym artykule poruszymy tematykę tzw. polisolokat, które może okażą się alternatywą dla lokat antybelkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *