Nowy system bankowości internetowej ING juz działa

7 marca br. ING Bank Śląski udostępnił klientom nową odsłonę systemu ING BankOnLine. Celem wprowadzonych zmian było zwiększenie ergonomii oraz uproszczenie obsługi serwisu. O finalnym wyglądzie serwisu zadecydowali klienci, którzy wybrali elementy nowego serwisu w głosowaniu na stronie internetowej banku.

Nowa odsłona ING BankOnLine powstała z myślą o naszych klientach. Postawiliśmy na intuicyjność i prostotę obsługi – mówi Szymon Mitoraj, dyrektor Departamentu Bankowości Internetowej i Mobilnej ING Banku Śląskiego. Na każdym etapie projektu wszelkie modyfikacje konsultowaliśmy ze specjalistami i przekazywaliśmy do testowania użytkownikom. Zbadaliśmy, z których funkcji systemu klienci korzystają najczęściej i uprościliśmy do nich dostęp. O wybranych elementach graficznych i opisach funkcji zadecydowali klienci, którzy wzięli udział w ankietach prezentowanych na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany sprawiły, że ING BankOnLine jest bardziej ergonomiczny i intuicyjny niż poprzednia wersja systemu. Nasze badania wykazały, że nauczenie się obsługi nowego systemu zajmuje nie więcej niż jeden pobyt na stronie – dodaje Mitoraj.

Niestety coraz częściej docierają do nas głosy niezadowolonych klientów, narzekających na nową funkcjonalność i kłopoty z obsługa nowego interfejsu. Doświadczenie pokazuje że tak nagłe i duże zmiany zawsze budzą skrajne emocje użytkowników. Przekonały się już o tym portale takie jak allegro, czy nasza klasa. Zastanawiające jest że ing postawił na całkowitą rewolucję zamiast stopniowej ewolucji. Stopniowe rozwijanie systemu z pewnością było by lepszym rozwiązaniem, które nie zmusiłoby użytkowników do nauki obsługi zupełnie nowego interfejsu. Nam osobiście nieco nie podoba się zstąpienie menu u góry ikonami. Uważamy że menu oparte o ikony jest mało intuicyjne i wydłuża czas odszukania potrzebnej funkcji, ale to pewnie pierwsze odczucie i z czasem przywykniemy i do tego rozwiązania.

Nowy serwis ING BankOnLine w pełni zastępuje dotychczasową wersje systemu. Aby z niego korzystać, klient nie musi instalować żadnych programów, ani dokonywać dodatkowej aktywacji. Informacje wprowadzone przez klientów w poprzedniej wersji systemu, takie jak stałe zlecenia czy historia wykonanych operacji, zostały automatycznie przeniesione do nowej odsłony ING BankOnLine.

Szczegółowe informacje na temat wyglądu i funkcji nowego systemu zostały wcześniej udostępnione na stronie www.mojeing.pl. Dzięki temu klienci banku mogli zapoznać się z nową odsłoną serwisu jeszcze przed jej wdrożeniem.

Nowa odsłona systemu ING BankOnLine jest dostępna pod tym samym adresem co jego poprzednia wersja: https://ssl.bsk.com.pl/bskonl/login.html. Połączenie ze stroną jest szyfrowane i zabezpieczone certyfikatem – szczegółowe informacje na ten temat połączenia klienci mogą znaleźć na stronie internetowej.

Sposób logowania do systemu został niezmieniony. Przypominamy również, że bank:

  • nie prosi o podanie pełnego hasła do systemu bankowości internetowej podczas logowania,
  • nie prosi o podanie marki i modelu telefonu,
  • nie wysyła SMSa z linkiem do pobrania i instalowania aplikacji na telefonie komórkowym,
  • podczas logowania do systemu ING BankOnLine nigdy nie żąda podania poufnych danych takich jak kod PIN, dane osobowych (PESEL) czy numeru karty kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *