Polisolokata- prawie lokata bez Belki

Dzisiejszy artykuł traktować będzie o polisolokatach.  Nazwa polisolokata jest trochę myląca, gdyż pod nazwą wspomnianego produktu nie kryje się lokata w rozumieniu przepisów bankowych. Nie jest to nawet produkt bankowy, a ubezpieczeniowy. Polisolokaty oferują co prawda  banki, jednakże robią to w imieniu Towarzystw Ubezpieczeniowych.  Wykupując polisolokatę tak naprawdę zwieramy umowę ubezpieczenia. Deponując  określoną kwotę  środków pieniężnych w ramach oferty polisolokaty  na okres zazwyczaj 6 lub 12 miesięcy, otrzymujemy  jej zwrot wraz z określoną premią.  Premia jest obliczana jako procent zysku z kwoty zaangażowanego kapitału. W ofertach banków podawana jest jako nominalne oprocentowane w ciągu roku. Dlatego też propozycje  polisolokaty przypominają ofertę standardowych lokat bankowych.

Produkt polisolokaty posiada pewną zaletę, mianowicie zysk z produktu zwolniony jest z podatku Belki. Dzieje się tak dlatego, iż zgodnie z ustawa sumy wynikające ze świadczeń ubezpieczeniowych nie stanowią dochodu kapitałowego, a  więc nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym  od osób fizycznych. Brak obowiązku odprowadzenia podatku przez bank oznacza więcej kasy dla klienta. Oferta poliso lokaty wydaje się kusząca.

W rzeczywistości nie jest tak bardzo kusząca jak reklamują je banki czy pośrednicy finansowi. Należy pamiętać, iż polisolokata to nie produkt bankowy. Dla nas oznacza to brak gwarancji ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dla zdeponowanej kwoty pieniężnej w banku w formie polisolokaty. Gwarancji BFG podlegają środki finansowe zdeponowane w banku w formie lokaty bankowej do wysokości 50 000 euro. Kwota polisolokaty podlega natomiast opiece Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jako produkt ubezpieczeniowy, do wysokości jedynie 50 %  zdeponowanej  kwoty, maksymalnie do 30 000 euro.

Jeśli jednak jesteśmy wstanie przełknąć gorzką informacje o braku pełnej  gwarancji powierzonego kapitału w formie polisolokaty, przyjrzyjmy się aktualnej ofercie produktowej na rynku.  Zestawienie obejmuje  polisolokaty 12 miesięczne.

Nazwa instytucji Nazwa produktu Wskaźnik ubezpieczeniowy Odpowiednik oprocentowania lokaty standardowej Minimalna wpłata
NORD fortjene 4,62% 5,7% 5 000zł
Polisa Optima Profit 4,51% 5,56% 5 000zł
Allianz Profit 4,46 % 5,50 % 3 000 zł
Antidotum PRO 4,30% 5,31% 1000 zł
Profit 3,69% 4,55% 5 000 zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *