Antybelki znikną dziś z rynku

Mało tego, że znikną wszyscy dotychczasowi posiadacze lokat z dzienną kapitalizacją będą musieli zapłacić zaległy podatek dochodowy, który z winy banków nie był wcześniej naliczany i odprowadzany. Resort finansów, tłumaczy takie działania druzgocącą sytuacją w sektorze finansów publicznych.  Ponadto miłościwe nam rządzący nie obchodzi zasada, iż prawo nie działa wstecz. Pierwszy raz w historii ustanawiania prawa w Polsce, wprowadzona zostanie ustawa, która będzie dotyczyła zdarzeń już zaistniałych w przeszłości. W stosunku do zaległości podatkowych zostanie ustanowiona zaostrzona stawka karna, jako trzykrotność stopy procentowej stosowanej dla obliczania odsetek w zaległościach podatkowych. Nowelizacja ustawy jest już w Senacie. Brak medialnego szumu wokół ustawy to wynik świadomego utajnienia aktu oraz wydobycie na plan pierwszy zmian w OFE. Kontrolowane media nie mogły zasłaniać się obrońcami krzyża, więc rozdmuchiwali sztuczną panikę wokół zmiany OFE.  

 Dla przykładu policzyliśmy ile wyniesie zaległość podatkowa dla rocznej lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, oprocentowanej 5,89 % c.a. , założonej w 2010 o wartości nominalnej 10 000 zł. Z naszych obliczeń wyszło,  iż cała zalęgłość wraz z odsetkami wyniesie 26,17 zł. Rząd poszedł na pewne  ustępstwa i daje nam 7 dniowy termin uregulowania zaległości. Ponadto politycy zamierzają wprowadzić kolejną ustawę, która zezwoli na odliczenie w 2012 zapłaconej kary w zeznaniu rocznym do wysokości 33 % jej kwoty. Możliwość odliczenia będzie wówczas gdy dochód na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym nie przekroczy 349 zł. Ponadto dzieci muszą mieć co najmniej bardzo dobre wyniki  z wychowania fizycznego na świadectwie szkolnym przez okres pięciu lat wstecz. Kserokopie świadectw trzeba będzie dołączyć do zeznania rocznego. Rząd tłumaczy, iż nowelizacja ustawy to długoletni plan wprowadzenia ulg podatkowych skorelowanych z akcją szerzenia świadomości wśród rodziców o ważkości kondycji fizycznej ich pociech. Politycy prognozują iż dzięki tym działaniom za 24 lata, mniej środków z ZUS-u będzie szło na leczenie otyłości wśród dorosłych, a więcej na wypłaty bieżących emerytur.

Źródło: Informacja została zasłyszana w Warszawie na ul. Wiejskiej dnia 1 kwietnia 2011 o godz. 12:36

Przepraszamy ale nie mogliśmy się powstrzymać przed psikusem primaaprilisowym ;-).  Antybelki nie znikną tak szybko, ba będą dostępne do końca roku. Nie wiemy dokładnie ,czy to pogłoski, czy najprawdziwsza prawda, ale w internecie pojawiają się informacje, iż resort finansów nie zdąży ze zmianami ordynacji podatkowej do czerwca tego roku. Nas to cieszy.  Zmiany mają wejść w życie dopiero z początkiem 2012 roku. Poniżej prezentujemy tradycyjnie zestawienie lokat antybelkowych, ze stanem aktualnym na 1 kwietnia 2011 roku.

Lokaty bankowe kwiecień 2011

Nazwa banku Oprocentowanie Minimalna wpłata Okres lokaty
Idea Bank 5,33 % 1 000 zł 12 miesięcy
Meritum Bank 5,02 % 3 000 zł 12 miesięcy
FM Bank 5,00 % 3 000 zł 12 miesięcy
Getin Bank 4,86 % brak danych 12 miesięcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *