PIT wysłany przez internet może Cię słono kosztować

W tym roku już ponad 600 tysięcy osób złożyło swoje zeznania podatkowe za pośrednictwem internetu. Już wiadomo, że część z tych dokumentów, z powodu pomyłki mogło trafić do systemu testowego, to tak jakby wcale się nie złożyło deklaracji. Taki błąd może kosztować podatnika nawet do 2 772 złotych, a tłumaczenie się pomyłką może okazać się mało skuteczne.

Ministerstwo Finansów już jakiś czas temu wydało komunikat, w którym odradza korzystanie z komercyjnych rozwiązań do wysyłania e-deklaracji. To właśnie w tych programach często pojawia się błąd powodujący wysłanie naszej deklaracji do systemu testowego. Błąd ten wynika najczęściej albo z błędnej implementacji algorytmu wysyłania w programie albo częściej z niezbyt czytelnego poinformowania użytkownika o takiej sytuacji. Użytkownik jest wtedy przekonany że dokument został wysłany prawidłowo, niestety niektóre aplikacje domyślnie uruchamiają się w trybie testowym.

W przypadku wysłania swojego zeznania do systemu testowego nie zostaniemy również poinformowani o istniejących w deklaracji błędach. Dlatego warto sprawdzić na stronie e-deklaracje czy nasz PIT został prawidłowo wysłany. Można tego dokonać za pośrednictwem formularza dostępnego pod adresem http://e-deklaracje.mf.gov.pl/files/pdf/UPO_v3-0.pdf . Należy w niem wpisać numer referencyjny dokumentu elektronicznego, jaki podany jest na potwierdzeniu (UPO) otrzymanym przy wysłaniu e-PIT.

Warto również wiedzieć, że rekomendowana przez ministerstwo finansów aplikacja do wysyłania elektronicznie naszego zeznania dostępna jest pod adresem e-deklaracje.pl. Dostępna tam aplikacja jest bardzo prosta w użyciu ponadto ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że jest dostępna również w wersji na moje Ubuntu. Dlatego tym razem wielki plus dla naszego MF, i niestety mały zawód związany z konkurencyjnymi rozwiązaniami firm trzecich.

One comment

  1. Dzięki za ostrzeżenie! Mimo wszystko jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, ale warto wiedzieć o takich zagrożeniach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *