Arystokraci dywidendy – gdzie ich szukać?

Temat inwestowania dla dywidendy poruszyliśmy w kwietniu, a teraz zlokalizujemy jedno z najlepszych pastwisk, gdzie można kupić „dojne krowy”. Jak wiele innych, także to zlokalizowane jest przy Wall Street.

Najbardziej elitarnym gronem spółek dywidendowych jest indeks S&P 500 Dividend Aristocrats. Aby spółka mogła trafić do tego grona musi spełnić bardzo wyśrubowane kryteria. Agencja Standard & Poor’s wymaga, aby akcja wchodząca w skład tego indeksu przez ostatnie 25 lat co roku zwiększała wartość wypłacanej dywidendy.

Ponadto w wolnym obrocie muszą znajdować się akcje o kapitalizacji przynajmniej trzech miliardów dolarów, a średnie dzienne obroty walorami spółki muszą przekraczać pięć milionów dolarów. Sama spółka musi także należeć do indeksu S&P500 zrzeszającego 500 największych pod względem kapitalizacji spółek w Stanach Zjednoczonych. W skład indeksu S&P 500 Dividend Aristocrats musi wchodzić przynajmniej 40 spółek. Kryteria są nieco łagodzone, jeśli na rynku nie znajdzie się odpowiednia ilość podmiotów. Kompozycja indeksu zmieniana jest co roku i obecnie (maj 2011r.) indeks ten zrzesza 43 spółki.

źródło : http://www.bankier.pl/wiadomosc/Arystokraci-dywidendy-gdzie-ich-szukac-2338659.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *