Ta sama marża, inna rata kredytu?

Wibor i marża bankowa to składniki oprocentowania kredytu hipotecznego. Wydawałoby się, że dla kredytów oprocentowanych jako suma Wiboru 3M i marży np. 1,6 proc. klienci wszystkich banków powinni płacić jednakowe raty. Tymczasem raty mogą być różne. Te różnice biorą się z odmiennych sposobów aktualizowania stawek Wiboru przez banki.

Wibor to wysokość oprocentowania pożyczek międzybankowych. Zauważalne zmiany Wiboru następują na ogół po decyzjach Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu lub obniżeniu stóp procentowych NBP.

Banki indywidualnie ustalają, który Wibor stosują w umowach i jak często aktualizują jego zmiany na potrzeby obliczania rat złotowych kredytów hipotecznych. Przykładowo: ING Bank Śląski stosuje Wibor 6M z pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, w którym następuje podpisanie umowy. Jeżeli jest to dzień wolny, bank stosuje Wibor z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego miesiąca. Z kolei Pekao SA ustala średnią arytmetyczną Wiboru 3M na podstawie danych z poprzedniego miesiąca. Jeśli zmiana nie przekroczyła 0,25%, bank pozostaje przy poprzednim Wiborze.

źródło : http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ta-sama-marza-inna-rata-kredytu-2339121.html.

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *