Inwestycje w wino polską specjalnością

Polska raczej nie kojarzy się z winem. Niedługo może się to jednak zmienić. O ile potęgą w produkcji wina raczej nie będziemy, to z pewnością już wyróżniamy się skalą inwestycji w ten trunek.

W tegorocznej kampanii En Primeur, polegającej na zakupie leżakujących jeszcze w beczkach win z ubiegłego roku, udział wzięło ponad tysiąc Polaków, którzy postanowili zainwestować ok. 50 mln zł. W ubiegłym roku, w ciągu podobnego trzymiesięcznego okresu zapisów, zebrano 8 mln zł. Czym można tłumaczyć ten wzrost zainteresowania?

Inwestowanie w formie En Primeur przynosi największe stopy zwrotu. Przykładem mogą być wina nabyte przez naszych klientów w zeszłorocznej kampanii. Cena Petit Mouton 2009 od momentu zakupu do chwili obecnej, a więc ciągu roku, wzrosła o 112 proc. Duhart Milon 2009 zdrożał z kolei o 65,5 proc., a Forts de Latour 2009 o 61,5 proc. – mówi Krzysztof Maruszewski, Członek Zarządu Wealth Solutions, zarządzający inwestycjami winnymi. W trakcie kampanii En Primeur nabywa się wino na długo przed konsumentami, na początku wzrostu jego wartości. Oczywiście nie wszystkie wina drożeją w jednakowym tempie.  Średnia roczna stopa zwrotu z portfeli klientów Wealth Solutions to 40 proc.

Pod względem wysokości zainwestowanych środków wyróżniamy się w tej części Europy. Na rynkach rozwiniętych działają fundusze, specjalizujące się w inwestycji w wino – ich aktywa sięgają 100 mln euro. Znacznie wyższa, lecz trudna do oszacowania kwota, to bezpośrednie zakupy osób, które kupują wina na własne potrzeby, lecz dopuszczają również sprzedaż z zyskiem części swojego winnego „portfela”. Polacy wybrali ten drugi wariant, przy czym ich zakupy mają prawie wyłącznie charakter inwestycyjny. – Polska praktyka pokazuje, że inwestycje bezpośrednie, czyli zakupy konkretnych skrzynek wina,  przynoszą wyższe zyski niż zakup tytułów uczestnictwa w funduszach winnych. Niezależnie od tego, która ścieżka rozwoju będzie dominować, już można powiedzieć, że Polska jest w europejskiej czołówce na rynku wine bankingu – mówi Maciej Kossowski, Prezes Zarządu Wealth Solutions.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *