Będziemy taniej rozmawiać w roamingu

Według statystyk „Eurobarometru”(badania zlecane przez Komisję Europejską) aż 25% Polaków nie korzysta z telefonów komórkowych za granicą. Powodem są wysokie stawki nie tylko za połączenia, SMS-y, ale także przeglądanie internetu w komórce. Taniej jest zostawić komórkę w domu i w pełni cieszyć się z zasłużonego urlopu. Niebawem jednak ta sytuacja ma diametralnie się zmienić, o czym świadczy ostatnia notka prasowa Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska ustaliła ujednolicone stawki roamingu dla wszystkich krajów będących członkami Unii Europejskiej. Obecnie, maksymalna stawka bez VAT-u za połączenie wychodzące wynosi 35 centów za minutę, koszt dla połączeń przychodzących to 11 centów. Stawka za wysłanie SMS-a z zagranicy to wydatek rzędu 11 centów bez VAT-u. Nie ma natomiast obecnie obowiązującej stawki detalicznej za 1 MB internetu.

Komisja Europejska zapewnia, że cena roaming-u jest z roku na rok coraz niższa i sukcesywnie będzie taniała. Potwierdzeniem jest ostatnia notka prasowa Komisji Europejskiej z dnia

06.07.2011r. ustanawiająca nowe stawki za roaming aż do 2014 r.

 

Nowe stawki detaliczne za roaming- 01.07.2012r.

Połączenie wychodzące- 32 centy

Połączenie przychodzące- 11 centów

SMS- 10 centów

1 MB internetu- 90 centów

 

Nowe stawki detaliczne za roaming- 01.07.2013r.

Połączenie wychodzące- 28 centów

Połączenie przychodzące- 10 centów

SMS- 10 centów

1 MB internetu- 70 centów

 

Nowe stawki detaliczne za roaming- 01.07.2014r.

Połączenie wychodzące- 24 centy

Połączenie przychodzące- 10 centów

SMS- 10 centów

1 MB internetu- 50 centów

 

Po wnikliwej analizie notatki prasowej Komisji Europejskiej, wielkiej rewolucji cenowej roaming-u nie widać. Cena detaliczna za wysłanego SMS-a czy za minutę połączenia przychodzącego będzie tańsza bagatela o 1 centa. Widocznie obniży się natomiast cena detaliczna za połączenia wychodzące bo aż o 11 centów, a także cena za 1 MB internetu bo stanieje aż o 40 centów.

Zdaję się więc, że Komisja Europejska postawiła w znacznym stopniu na lepszy oraz tańszy dostęp do internetu, zostawiając natomiast w niełasce osoby lubiące pisać tradycyjne SMS-y.

 

Źródło: http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *