Przez błąd administratora wyparowało ponad pół miliona złotych.

Osoby obeznane z tematyką elektronicznej waluty BTC (Bitcoin) zapewne już słyszały o awarii największego polskiego kantoru. Dla niewtajemniczonych Bitomat.pl, był największym polskim serwisem umożliwiający handel wirtualną walutą BTC. Kilka dni temu doznał on tajemniczej awarii. W efekcie: skasowane zostały dane, środki użytkowników serwisu zostały zamrożone a szansę na odzyskanie bitcoinów są bliskie zeru. Niektórzy stracili po kilka(-naście? -dziesiąt?) tysięcy złotych. Łącznie w jednej chwili wyparowało 17 000 BTC o rynkowej wartości 600 tysięcy złotych.

Po dokładnej analizie oświadczenia właściciela portalu przez naszych specjalistów, dochodzimy do wniosku iż przyczyną całego zamieszania był błąd administratora serwisu. Jak pisze Bartek Szabat Administrator serwisu www.bitomat.pl

W dniu 26 lipca 2011 r. około godziny 23:00 zauważyłem, że serwer bitcoina pochłania całe zasoby maszyny i prawdopodobnie nie wyrabia się. Zaistniała więc konieczność zwiększenia ilości pamięci RAM w serwerze. W skutek przeprowadzenia tej procedury – nieoczekiwanie cała maszyna wirtualna została skasowana, wszystkie dane zgromadzone na serwerze zostały utracone!, w tym zapisy dotyczące portfela bitcoinowego oraz jego kopie zapasowe (backupy).

Podjęte przeze mnie działania pozwoliły ustalić, iż wykasowanie danych było wynikiem wprowadzenia ustawień serwera wirtualnego, których sam nigdy bym nie wprowadził. Firma Amazon Web Services, na której serwerach umieszczony jest serwis twierdzi, że maszyna, która została wykasowana była skonfigurowana w taki sposób, by była automatycznie bezpowrotnie niszczona wraz z danymi na dyskach do niej podłączonych w momencie zatrzymania jej poprzez zamknięcie systemu.

Z tego tekstu wysnuć można wniosek iż Bartek źle zrozumiał dokumentację serwera w Amazone i trzymał istotne dane na nietrwałej przestrzeni dyskowej serwera. Co gorsza trzymał on i kopie bezpieczeństwa na tej samej przestrzeni. Przestrzeń ta jest bezpowrotnie kasowana przy każdym restarcie maszyny, co doprowadziło do usunięcia portfela w którym przechowywane były Bitcoin’y.

Dzisiaj po kilku dniach od awarii serwis już funkcjonuje normalnie, można dokonywać nowych transakcji a środki jakie użytkownicy mieli dostępne w złotówkach zostały im przywrócone. Niestety wszystkie BTC przepadły bezpowrotnie. Zgodnie z oświadczeniem na stronie, część poszkodowanych osób zgodziła się nie dochodzić swoich roszczeń w zamian za udziały w serwisie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *