Jak odzyskać nasze pieniądze z smava.pl i kokos cz. 3

W związku z częstymi pytaniami na temat postępów w sprawie opisanej w poprzednich częściach, postanowiłem napisać tą notkę. Notka ma być ostrzeżeniem dla wszystkich nieuczciwych pożyczkobiorców i jednocześnie dodawać otuchy oszukanym pożyczkodawcą na serwisach Kokos i Smava a pewnie i wielu innych portalach pożyczek społecznościowych.

Więc tak sprawa na podstawie której pisałem poprzedni artykuł jest ciągle w toku i aktualnie oczekuje na uprawomocnienie się wyroku. Lecz przed kilkoma dniami zakończyłem z powodzeniem windykację innego mojego dłużnika.

Sprawa rozpoczęła się 2009-12-16 o godzinie 17:13:26 wtedy niejaki dragoxx wystawił swoją aukcję. Była to jedna z moich pierwszych pożyczek jakie udzieliłem za pośrednictwem portali społecznościowych. Aukcja zamknęła się 2009-12-21 a mój udział w niej wyniósł zaledwie 50 zł. Miało być szybko, łatwo i dochodowo, niestety rzeczywistość okazała się mniej kolorowa.

Dragoxx miał mi spłacić pożyczkę w sześciu ratach po 9 zł 17 groszy, pierwsza spłata nastąpiła terminowo. Drugiej oraz kolejnych rat dragoxx już w ogóle nie spłacał. Pożyczka stała się wymagalna w całości w 2010-03-22 roku. Początkowo nie chciałem jej windykować ze względu na niską kwotę. Lecz po pewnym czasie uznałem, że z wielu takich małych kwot robi się całkiem spora sumka więc muszę zacząć dochodzić swoich praw.

Zebrałem więc wszystkie niezbędne dokumenty :

 1. potwierdzenie zawarcia umowy,
 2. potwierdzenie przelewu,
 3. potwierdzenie odbioru wezwania do zapłaty,
 4. harmonogram spłat.

I po ich skompletowaniu i przeczytaniu dziesiątek tekstów na ten temat dnia 2010-10-01 wniosłem pozew do e-sądu. 2010-11-09 roku otrzymałem nakaz zapłaty wydany przeciwko dragoxx, na jego uprawomocnienie musiałem czekać jeszcze do 2011-01-14 wtedy to sąd wydał postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. Z tym postanowieniem mogłem udać się już do komornika, pierwszy komornik niestety odmówił wszczęcia postępowania, do czego miał prawo ze względu na zaległości w toczonych przez niego sprawach.

Dopiero drugi komornik wszczął postępowanie przeciwko mojemu dłużnikowi. Dnia 08-02-2011 komornik skierował pisma do banku i pracodawcy dragoxx, informujące ich o zajęciu. Kilka tygodni później otrzymałem kopie odpowiedzi od pracodawcy, z informacją iż dragoxx już tam nie pracuje, jednocześnie dostałem wezwanie do opłacenia kolejnej zaliczki na poczet pracy komornika. Nieco już rozczarowany tym wszystkim, początkowo chciałem zrezygnować ale ostatecznie przelałem wymagana zaliczkę. Po tym sprawa ucichła i ja szczerze powiedziawszy już byłem pewien że straciłem nie tylko pieniądze z udzielonej pożyczki ale również i wszystkie koszta poniesione na próby egzekucji długu. Aż tu o dziwo przed kilkoma dniami na moim rachunku bankowym pojawił się dziwny przelew od komornika. Wraz z nim pismo polecone do odbioru na poczcie cała sprawa dragoxx kosztowała :

 • 46 zł dług wraz z ocenkami,
 • 117,03 zł koszta sądowe zaliczka na poczet komornika,
 • 154,06 zł łączne koszta egzekucyjne po stronie komornika.

Tak więc dragoxx pewnie tej pożyczki do tanich nie zalicza. Chwilę później udało mi się wyegzekwować wszystkie pieniądze od innego z moich dłużników. Dzięki czemu aktualnie osiągnąłem 100% skuteczności w egzekwowani moich długów. Oczywiście nie wliczam 3 pożyczek których windykacja jest jeszcze na etapie oczekiwania na wyrok lub jego uprawomocnienie.

Jeżeli macie jakieś pytania, proszę o ich zadawanie w komentarzach.
Nick pożyczkobiorcy celowo został nieco zmieniony, natomiast daty i kwoty są prawdziwe.

Pozostałe części artykułu :
Jak odzyskać nasze pieniądze z smava.pl cz. 1
Jak odzyskać nasze pieniądze z smava.pl cz. 2

7 comments

 1. Hej

  Orientujesz się jaki jest termin przedawnienia roszczeń? Jest coś takiego przy windykacji?

  Mam 10 pożyczek na smava.pl – od 500 do 100zł – łącznie na 1900zł – może chciałbyś odkupić, skoro masz już know how w tym temacie?

  Pozdro

 2. Moim skromnym zdaniem długi osób fizycznych przedawniają się po upływie 10 lat. Nie jestem pewien ale chyba o ile komornik rozpoczął już egzekucję, to dług taki się nie przedawna.
  Postaram się poszukać jakiejś dokładniejszej informacji na ten temat i opublikować ją na blogu.

  Co do zakupu długu, uważam że moja wiedza jest zbyt mała aby bawić się w coś takiego a ryzyko ogromne. Polecam ci samemu dochodzić swoich roszczeń, w poprzednich częściach opisałem krok po kroku jak złożyć wniosek do e-sądu. Na prawdę cała procedura zajmie ci mniej niż godzinę a koszta też są umiarkowane 30 zl w sądzie i ewentualne zaliczki na komornika.

 3. Nie zwlekałbym z dochodzeniem roszczeń (tzn. pozwem do sądu) 10 lat – nie jestem pewien czy termin przedawnienia jest aż tak odległy, a z drugiej strony – bezczynność wierzyciela utrudnia potem dochodzenie roszczeń.

  Natomiast po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego też obowiązuje 10letni termin, ale w praktyce można go obejść, gdyż wszczęcie egzekucji komorniczej przerywa bieg przedawnienia i termin liczy się od nowa – wystarczy więc by komornik przed upływem 10lat na nowo próbował egzekwować dług

 4. Witam, polecam z doświadczenia oddać długi firmą windykacyjnym. Ja powierzyłem dług jaki mnie dopadl przy złej inwestycji na kokos.pl firmie dermod. Dług odzyskałem w całości w tydzień. Nie wiem w jaki sposób oni na tym zarabiają ale skuteczność pełna. Polecam, i nie radzę z nimi zadzierać:)

 5. Witam,
  jak dochodzić odsetek od nie wymagalnych nie spłaconych rat w kokosie.
  Mam nie spłacone juz 4raty więc pożyczka stała się wymagalna w całości, lecz pozostałe 26 rat jest jeszcze przed terminem (jak z tymi odsetkami?)

 6. Moim zdaniem okres przedawnienia to 3 lata.

  10 lat dotyczy Bankowego Tytułu Wykonawczego.

 7. A co wtedy gdy o.k moja wina,życie się pokomplikowało nie spłaciłam..wysyłam do inwestora wiadomość przepraszam i proszę o numer konta do spłaty i oczywiście jakiej rekompensaty oczekuję..informacja zwrotna że tylko droga sądowego postępowania i już! Rozumiem jego pieniądze ale Spłata nie możliwa bo nie ma gdzie ich przelać.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *