Kasomat.pl jako alternatywny sposób na zysk

Specjalnie dla czytelników blogainwestycyjnego, przeprowadziliśmy wywiad z Maciej Doliński współzałożycielem nowej platformy inwestycyjnej Kasomat.pl S.A.

 

Bloginwestycyjny: Czym tak naprawdę jest kasomat.pl ?

MD: Kasomat.pl jest pierwszym na polskim rynku serwisem realizującym idee błyskawicznej pożyczki on-line. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom technicznym czas udzielenia pożyczki i wpłaty pieniędzy na konto użytkownika wyniesie maksymalnie 30 minut. Serwis jest tworzony z myślą o ludziach z grupy wiekowej 18–35 lat, którzy często podejmują spontaniczne decyzje zakupowe oraz poszukują dogodnej i szybkiej formy finansowania potrzeb.

Jednocześnie elastyczne formy zatrudnienia uniemożliwiają im korzystanie z tradycyjnych metod finansowania krótkoterminowego, a w szczególności z debetów i pożyczek gotówkowych. Dodatkowo osoby poniżej 25. roku życia są często w tradycyjnej bankowości wykluczane z oferty kredytowej.

Tu z pomocą przychodzi Kasomat.pl – serwis, który daje młodym dostęp do szybkiej gotówki na podstawie oceny ryzyka i weryfikacji danych w bazach dłużników. To szybko dostępna i elastyczna pożyczka bez gwiazdek i haczyków. Charakteryzuje ja stały koszt dzienny oraz możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych opłat i ukrytych kosztów.

Pożyczki są udzielane na okres do 30 dni, czyli pokrywają chwilowy brak gotówki i pomagają zrealizować potrzebny zakup bez czekania na niepewny przelew. Dodatkowo Kasomat.pl stwarza również atrakcyjne możliwości zarobku dla inwestorów indywidualnych. Jest to prosta alternatywa dla portali social lending.

Serwis umożliwia swoim akcjonariuszom inwestowanie w akcje pożyczkową, z gwarancja kapitału, (czyli bezpiecznie), ze stałym oprocentowaniem (od 8% do aż 17% w skali roku). Inwestor ma możliwość zarabiania na udzielanych przez serwis pożyczkach bez potrzeby żmudnego uczestnictwa w aukcjach i weryfikacji potencjalnych pożyczkobiorców, co więcej – nie ponosi tez ryzyka i kosztów związanych  z ewentualna windykacja, za która odpowiedzialny jest Kasomat.pl. Ponadto to inwestor (w odróżnieniu od social lending) wybiera okres inwestycji, minimalizując swoje ryzyko. Celem założycieli serwisu jest osiągniecie w ciągu roku pozycji lidera rynku pożyczek online.

Bloginwestycyjny: Czy inwestycje za pośrednictwem kasomat.pl są bezpieczne i jak pan się ustosunkuje do wpisania kasomat.pl na listę podmiotów nie posiadających zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych.

MD: KNF wpisał kasomat.pl na listę podmiotów nie posiadających zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych co jest zgodne z prawdą, gdyż Kasomat.pl SA nie wykonuje takich czynności. Osoby fizyczne mogą zostać akcjonariuszami spółki a następnie udzielać jej pożyczek na finansowanie działalności ze stopą zwrotu określoną przez spółkę w regulaminie pożyczki. Jest to powszechnie stosowana praktyka powierzania spółce kapitału przez właścicieli, która jednocześnie jest formą optymalizacji podatkowej . Proszę zwrócić uwagę na fakt że liczba potencjalnych akcjonariuszy jest limitowana i w pewnym momencie zakończy się możliwość obejmowania akcji przez nowe osoby, także nie oferujemy usługi publicznej jaką są czynności bankowe.

Bloginwestycyjny: Czy 8% to nie jest troszkę zbyt mały zysk jak na ryzyko ponoszone przez inwestora. Jednak musi Pan przyznać że tego typu formy inwestycji zawsze są obarczone większym ryzykiem niż lokata a 8% w kasomat.pl nie jest żadną rewelacją.

MD: To prawda – liczymy głównie na pozyskanie akcjonariuszy z grubszym portfelem stąd 12% dostępne dopiero przy wyższych kwotach. Natomiast dla lojalnych akcjonariuszy z mniejszym zasobem pieniężnym mamy opcję, w której przy pożyczce na rzecz spółki w wysokości 2 tys. zł przez okres 360 dni otrzymują dodatkową premię pieniężną podnoszącą stopę zwrotu do 17% rocznie

Bloginwestycyjny: Ile osób już zaufało kasomat.pl, i czy kasomat.pl udziela już dużej liczby pożyczek czy ciągle jest jeszcze w fazie rozkręcania swojej działalności.

MD: Z udzielaniem pożyczek spółka rusza na początku września, proszę pamiętać że nasz główny target klienta czyli młodzi ludzie z dużych miast wracają z wakacji w połowie września. W ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia strony www, nowi akcjonariusze udzielili spółce pożyczek na kwotę przekraczającą 150 tys.zł

Z naszej strony zapewniamy że będziemy się bacznie przyglądać rozwojowi nowej platformy. Osobiście uważamy że może ona być ciekawą formą inwestycji dla osób niechcących ponosić ryzyka związanego z pożyczkami społecznościowymi. Jednak pragniemy zwrócić waszą uwagę, na ryzyko większe niż w przypadku banków, dlatego nie powinniśmy inwestować wszystkich swoich pieniędzy w ten projekt a traktować go jedynie jako dywersyfikacje swojego portfela.

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące platformy prosimy o ich zadawanie w komentarzach. Postaramy się je zebrać i poprosić Macieja Dolińskiego o udzielenie wam odpowiedzi na wszystkie pytania.

2 comments

  1. Też jestem ciekaw zdania eRzecznika. Ostra dyskusja się tam zrodziła. Niemniej jednak niektórzy moim zdaniem za bardzo się wczuwają w „detektywów” 🙂 Z tego co wyczytałem, kilka wątpliwości zostało rozwianych, ale reakcje na to, to tylko „pff, akurat”… Na miejscu eRzecznika nie zwracałbym uwagi na Pańską prośbę o spotkanie w Warszawie. Ja przynajmniej bym się z nikim przez blog nie umawiał 😉 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *