Idealny list motywacyjny

Ubiegając się o dane stanowisko musimy liczyć się z tym, że nie będziemy jedynymi kandydatami. Zanim jednak przekonamy przyszłego pracodawcę, że to właśnie my jesteśmy właściwą osobą na właściwe miejsce musimy sprawić, by rekruter nas zauważył i zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną. Jednym z takich sposobów na wyróżnienie się jest list motywacyjny

Zgodnie z zasadami opracowywania dokumentów aplikacyjnych, zarówno CV jak i list motywacyjny powinno się sporządzać w kontekście wymagań stanowiska o które się ubiegamy. Profesjonalne napisanie tzw. cover lettter jest zachętą dla osoby rekrutującej by dokładnie zapoznała się z życiorysem i zaprosiła nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Celem listu motywacyjnego jest udzielenie pracodawcy informacji odnośnie tego:

 1. Dlaczego aplikujemy do firmy?
 2. Dlaczego chcemy pracować na danym stanowisku?
 3. Jakie korzyści dla pracodawcy oznacza zatrudnienie nas?

Układając list motywacyjny musimy mieć na uwadze fakty przedstawione w CV – jeśli były one wyczerpująco opisane nie powinny się powtarzać w liście aplikacyjnym. Dokument ten nie może być zbyt długi, wystarczająca objętość to 1 kartka formatu A-4. List powinien być napisany na komputerze, natomiast jeśli wręczamy go osobiście, podpis musi być odręczny.

Jak napisać poprawny list motywacyjny?

Podobnie jak CV również list motywacyjny zawiera pewne stałe elementy, tj.:

 • dane nadawcy (osoby starającej się o posadę):
  • Imię i nazwisko, adres, telefon (w lewym górnym rogu);
  • Miejsce i data przygotowania aplikacji (prawy, górny róg kartki)
 • dane adresata (potencjalnego pracodawcy)
  • Imię i nazwisko osoby, do której kierujemy list motywacyjny (jeśli jest podane w ogłoszeniu);
  • Nazwa firmy
 • zwroty grzecznościowe np. Szanowny Panie, Szanowni Państwo itp.
 • paragraf otwierający – jest on o tyle istotny, że powinien wzbudzić zainteresowanie czytającego. Należy także podać nazwę stanowiska o które się ubiegamy bądź też wymienić swoje cele zawodowe.

Można skorzystać z poniższych przykładów:

 1. W nawiązaniu do ogłoszenia w .chciałabym aplikować na stanowisko…..
 2. Proszę o rozpatrzenie mojej kandydatury na stanowisko…., o którym dowiedziałem się z ….
 3. Zebrawszy informację na temat branży…stwierdziłam, że chciałabym mieć możliwość podjęcia pracy związanej z ………

Warto poświęcić trochę czasu i zdobyć informację na temat działalności firmy, jej kultury i wartości, którymi się kieruje. W tym paragrafie można bowiem nawiązać do pozyskanych wiadomości i udowodnić autentyczne zainteresowanie pracą w tym właśnie przedsiębiorstwie.
W drugim podrozdziale listu motywacyjnego kandydat prezentuje swoje wykształcenie, koncentrując się na dotychczasowym doświadczeniu zawodowym i konkretnych umiejętnościach. To szansa na danie przyszłemu pracodawcy do zrozumienia, że jest się właściwą osobą na dane stanowisko i że posiadamy odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje.

Przykład:

Zdobyte wykształcenie oraz moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe stanowiły podstawę do uzyskania przeze mnie w dwóch kolejnych latach pozycji lidera sprzedaży w firmie…

W paragrafie końcowym musimy wywołać chęć zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zaznaczyć, że jesteśmy gotowi na odbycie takiej rozmowy, podając formy kontaktu z nami. Po przeczytaniu naszego listu pracodawca powinien mieć wrażenie, ze posiadamy wszelkie odpowiednie kwalifikacje i cechy by warto było spotkać się z nami na rozmowie.

Przykładowe zwroty:

 1. Z przyjemnością uzupełnię informację o mojej dotychczasowej pracy zawodowej w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
 2. Jeśli zechcecie Państwo odbyć ze mną rozmowę kwalifikacyjną, jestem gotowa przybyć do siedziby firmy w odpowiednim dla Państwa terminie.

Na końcu listu umieszczamy zwrot grzecznościowy np. „z poważaniem”, „z wyrazami szacunku” oraz niżej – imię i nazwisko. Pomiędzy grzecznościową formą pożegnania, a nazwiskiem należy złożyć własnoręczny podpis.

Pisanie dobrych dokumentów aplikacyjnych jest sztuką, ale jej zasady są łatwe do opanowania. Warto pamiętać o elementach, które list motywacyjny powinien zawierać, jego przejrzystości oraz podawać konkretne i racjonalne przesłanki do zachęcenia pracodawcy.

3 comments

 1. Ogólnie rzecz biorąc listy motywacyjne to pomyłka. Pracodawca wie czego oczekuje od pracownika, pracownik tworząc CV pod konkretne stanowisko (a nie wysyłając wszędzie to samo CV) pokazuje jak bardzo zrozumiał ofertę.

  Generalnie dobre CV broni się samo (dobrze zrobione), a listy motywacyjne to zazwyczaj festiwal idiotyzmów, które i tak niczego nie wnoszą (no może poza tym, że pracodawca od razu widzi czy dany kandydat to jełop czy nie) :>

 2. Niestety, ale często ludzie małpują swoje listy motywacyjne, które piszą górnolotnie i wyniośle, a to do niczego nie prowadzi. Na 100 pracodawców i biznesmenów, spotykamy prawdopodobnie 100 osobowości. Jednym zaimponuje, a pozostali zwyczajnie Cię wyśmieją. Zamiast „nawijać” zdanie z którymi ktoś ma problem z rozszyfrowaniem, stosuj jedną świętą zasadę – pisz prosto.

  „W niecierpliwości wyczekuję na pozytywne rozpatrzenie mojej aplikacji” 😀

 3. Zdradzę wam jak to wygląda z drugiej strony 😉
  CV jest dla mnie tylko informacją czy kandydat umie napisać kilka zdań w języku polskim i obsługiwać Worda. W przypadku stanowisk na które mi się zdarzyło rekrutować, bardziej mi zależało na portfolio aniżeli na CV. Przydatną informacją mogą być oczekiwania finansowe, taka informacja pozwoli zaoszczędzić czas obu stron. No i najważniejsze jeżeli na czymś się nie znasz nie wysyłaj swojej kandydatury na to stanowisko. Nagminnie dostawałem CV od osób które chyba nawet nie przeczytały ogłoszenia i nawet nie mają zielonego pojęcia na jakie stanowisko złożyły dokumenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *