Jak odzyskać nasze pieniądze cz. 4 czyli wniosek o wszczęcie egzekucji

Zgodnie z obietnicą z wcześniejszych tekstów kontynuuje cykl na temat procesu windykacji naszych dłużników. Dzisiaj czyli 06/09/2011 po blisko 5 miesiącach oczekiwania posiadam już prawomocny nakaz zapłaty. Informacja o wydaniu takiego nakazu zostanie nam wysłana wiadomością e-mailową.

Następnym krokiem jaki musimy poczynić aby odzyskać nasze pieniądze jest złożenie wniosku o egzekucje do komornika. Lecz tu należy się małe wtrącenie, z doświadczenia wiem że wielu dłużników na tym etapie dochodzi do wniosku iż jednak spłacą nasze zadłużenie dobrowolnie. Ja zazwyczaj kiedy posiadam już prawomocny nakaz zapłaty, próbuję się w skontaktować z dłużnikiem, przedstawiam mu fakt posiadania odpowiedniego nakazu i proponuję spłatę z pominięciem komornika. Zazwyczaj jeżeli uda mi się przekazać taka informacje następuje spłata całego zobowiązania powiększonego o koszta sądowe.

No ale załóżmy że nie mamy żadnego kontaktu z dłużnikiem, co wtedy ? Platforma e-sad.gov.pl posiada narzędzie do wygenerowania i elektronicznego przekazania wniosku o wszczęcie egzekucji do wybranego przez nas komornika. Aby wysłać taki wniosek komornikowi, należy po zalogowaniu się do naszego konta kliknąć w pozycję „moje nakazy”.

Następnie na liście naszych nakazów znajdź ten do którego będziemy aktualnie składali wniosek zaznacz go i kliknij „Złóż wniosek egzekucyjny”.

Podczas generowania wniosku wybierz z listy komornika do jakiego chcesz przekazać sprawę, ja zazwyczaj wysyłam do jednego już sprawdzonego niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Uzupełnij pozostałe dane. Obowiązkowo zaznacz pole „Wierzyciel oświadcza, że dokonuje wyboru Komornika na podstawie przepisu art. 8 ust.5 ustawy z dnia 29.08.1997r. o komornikach sądowych i egzekucji (t.j. Dz.U. z 2006r. Nr167, poz.1191 ze zm.).”.

Koniecznie też podaj skąd komornik może wszcząć egzekucję. Czyli dodaj do wniosku informacje o kontach bankowych dłużnika jego miejscu pracy i tym podobnych. Je zazwyczaj nie zlecam poszukiwania majątku dłużnika tylko czekam na efekt zajęcia jego konta lub wynagrodzenia, dopiero jeżeli te czynności okażą się nieskuteczne zlecam komornikowi aby podjął czynności mające na celu ustalenie majątku dłużnika, z którego może być prowadzona egzekucja.

Na koniec nasz wniosek zatwierdzamy podpisujemy i czekamy kolejne kilka miesięcy, w międzyczasie powinniśmy otrzymać od komornika informację o wszczęciu egzekucji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *