Social lending alternatywą dla lokat

Forma inwestowania, która zapewnia ponad 20% zysku rocznie przy względnie niewielkim ryzyku? Czy to możliwe? Teoretycznie tak, przynajmniej tak obiecują serwisy pożyczek społecznościowych. Przekonaj się sam, czy taka forma inwestycji może być odpowiednim sposobem lokowania kapitału również dla Ciebie.

Social lending, czyli pożyczki między ludźmi

Social lending to nowy sposób na pożyczanie pieniędzy, dostępny w Polsce od 2007r. , który przywędrował do Nas z Wielkiej Brytanii. Zjawisko to polega na zrzeszeniu osób będących zainteresowanych pożyczaniem pieniędzy. Z jednej strony mamy zatem grupę osób zainteresowaną ulokowaniem wolnych środków, ale oczekujących większego zysku niż ten oferowany z inwestycji w lokaty. Sami oferują zatem … pożyczki wszystkim, którzy z pewnych przyczyn nie chcą bądź nie mogą zaciągnąć kredytu gotówkowego czy pożyczki w banku. Pośrednikiem pomiędzy osobą chcącą zainwestować i osobą potrzebującą pieniędzy jest strona internetowa. Pożyczkobiorca albo pożyczkodawca (bowiem z propozycją zawarcia umowy może występować zarówno osoba pragnąca udzielić pożyczki jak i osoba, która potrzebuje zaciągnąć pożyczkę), deklaruje się na jakich warunkach zaciągnie pożyczkę lub na jakich warunkach jej udzieli (warunki dotyczą kwoty, oprocentowania oraz terminu obowiązywania umowy). Zarobkiem serwisu internetowego pośredniczącego w tego typu pożyczkach jest prowizja pobierana od zawartych umów.

Pomysł wydaje się prosty – dla jednych jest to atrakcyjna formą inwestowania, gdzie zysk znacznie przekracza ten z lokaty bankowej, wahający je najczęściej od 3 do 5%, a dla drugich, alternatywa w stosunku do kredytu lub pożyczki bankowej, a przede wszystkim w stosunku do kosztów pozyskania środków z instytucji pozabankowej. Nie bez znaczenia jest też maksymalne uproszczenie transakcji, czyli procedury nie wymagające gromadzenia kilkunastu zaświadczeń i stosu dokumentów, jak to ma miejsce przy tradycyjnych pożyczkach i kredytach.

Pomimo tego, że to pożyczkodawcy ustalają oprocentowanie oferowanej pożyczki, to osoby liczące na środki nie muszą się bać lichwiarskich praktyk. Maksymalna wysokość odsetek zawartych w umowie pożyczki nie może przekraczać czterokrotnej wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego.

Aby uzyskać pożyczkę wystarczy mieć 18 lat, zarejestrować się w jednym z serwisów pożyczek społecznościowych i poddać się weryfikacji, czyli sprawdzeniu podanych danych (konta bankowego, figurowania w rejestrach dłużników). Mimo, iż ten rodzaj inwestycji obarczony jest ryzykiem (pożyczkobiorcy sprawdzani są w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) ale nie w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), to coraz więcej jest chętnych na zaciągnięcie takiej pożyczki oznacza przyrost chętnych na zarobieniu na social lending. Czy wśród nich znajdziesz się i Ty?

Kokos.pl

One comment

  1. Inicjatywa bardzo ciekawa, ale jesteśmy społeczeństwem o jednym z najniższych współczynników zaufania społecznego. Po prostu ludzie w Polsce nie ufają sobie nawzajem. Dlatego obawiam się może sporo czasu upłynąć, zanim się to u nas przyjmie..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *