Social lending sposobem na biznes?

Social lending, czyli popularne poza granicami kraju rozwiązania w zakresie udzielania pożyczek, z trudem przebijają się do świadomości Polaków. Choć weszły szturmem na nasz rynek i grono zwolenników tej formy inwestowania (i rośnie) to ludzie wciąż nieufnie podchodzą do takiej organizacji procesu udzielania pożyczek.

Co to jest social lending?

Pożyczki społecznościowe typu social lending, to rozwiązanie finansowe, umożliwiające pożyczanie pieniędzy bezpośrednio między ludźmi, bez wychodzenia z domu i – co ważniejsze – bez pośrednictwa banków.

W serwisach pożyczek społecznościowych stronami transakcji są dwie osoby fizyczne. Osoba, która potrzebuje gotówki wystawia swoją ofertę pożyczki, określając w niej: kwotę, jaka chce pożyczyć, wysokość oprocentowania oraz liczbę rat. Ogłoszenie takie pojawia się wśród propozycji innych pożyczkobiorców, na specjalnej „tablicy” na stronie internetowej danego serwisu i jest do wglądu dla drugiej grupy użytkowników, czyli inwestorów. Osoby posiadające wolne środki finansowe i chcące je zainwestować, zapoznają się ze szczegółami oferty i podejmują decyzję o udzieleniu pożyczki.

Istotne w przypadku social ledning jest to, że zobowiązania finansowe zawierane są z całkowitym pominięciem banku. Cała transakcja obywa się bowiem przy pomocy serwisów internetowych, a korzystanie z nich, i regulamin udzielania takich pożyczek jest maksymalnie uproszczony. Potencjalny pożyczkobiorca musi tylko dokonać rejestracji na jednym z serwisów społecznościowych typu social lending i – podobnie jak w przypadku serwisów aukcyjnych – przystąpić do wystawienia „aukcji”. Jej celem jest znalezienie „inwestora”, czyli osoby, która na określonych przez pożyczkobiorcę warunkach będzie w stanie pożyczyć określoną ilość pieniędzy na określony czas i za określoną zapłatą. Po wyłonieniu zwycięzcy aukcji, należna kwota zostaje przelewana na konto serwisu social lendingowego, a dostęp do niej uzyskuje pożyczkobiorca, którego aukcja dotyczyła . Także spłata zaciągniętego długu odbywa się za pośrednictwem serwisu

Czołowymi graczami w zakresie udzielania pożyczek są trzy portale: Kokos.pl, Sekrata.pl oraz Zakra.pl. Interesujący się tematem z pewnością znają także Pożycz.pl, a popularność tworzenia nowych serwisów typu social lending wciąż rośnie. Wynika to z ilości kredytów konsumenckich w Polsce – i ich łącznej wartości, przekraczającej kilkadziesiąt miliardów złotych w ciągu roku. Ponadto większa ilość serwisów na rynku e-commerce jest korzystna dla całego rynku usług finansowych. Zatem i przed Tobą otwiera się szansa na zarobek – musisz tylko zdecydować, czy wolisz założyć serwis social lendingowy, czy też zarejestrować się w nim jako pożyczkodawca.

Kokos.pl

One comment

  1. Pożyczkodawca/inwestor jest tutaj obarczony pewnym ryzykiem. O ile bank sobie poradzi z osobą zadłużoną, tak inwestor-Kowalski będzie miał już trudności z egzekwowaniem spłaty zobowiązania. Zwłaszcza przy kwotach rzędu 50 PLN bo windykacja tak małych kwot nie rusza.
    Sama idea jest fajna, ale jeszcze trzeba dużo dopracować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *