Zostań swoim szefem

Masz już dość pracy dla kogoś i generowania zysków nie swojej firmy? Marzy Ci się rozwój zgody z Twoimi zainteresowaniami i kompetencjami? Chcesz rozwinąć skrzydła i uniezależnić się od tych, którzy do tej pory Tobie wydawali polecenia? Załóż swoją firmę!

Zaczynamy

Nazwa firmymoże to być Twoje imię i nazwisko, imię, bądź nazwa zupełnie z Tobą się nie kojarząca. W takim przypadku najlepiej, jeśli będzie się ona kojarzyła z branżą w której masz zamiar działać (np. salon piękności „Afrodyta”).

Zakres działalnościzastanów się, czym dokładnie chcesz się zajmować. Są dwie tendencję jeśli chodzi o prowadzenie działalności – specjalizacja i dywersyfikacja. W pierwszym przypadku specjalizujesz się w świadczeniu określonych usług w wąskim zakresie (tu musisz być prawdziwym specjalistą, by skłonić klientów do wyboru Twojej firmy – np. Jan Kowalski. Doradztwo podatkowe lub Miranda Zielińska – makijaż ślubny). Druga strategia zakłada rozszerzanie działalności – oprócz makijażu ślubnego może warto założyć też salon sukien ślubnych, zająć się cateringiem i wybudować dom weselny, lub iść zupełnie w innym kierunku i otworzyć na przykład sklepik ze zdrową żywnością). Obie te teorie maja swoich zwolenników i przeciwników, ale każda działalność podparta dobrą analizą konkurencji, dobrym biznesplanem i właściwym zarządzaniem i oferująca wysoki poziom usług czy towaru ma szansę na rozwój.

Pieniądze na początek Bez pieniędzy nie zrobisz nic, co wcale nie oznacza, że nie masz szans na swoją działalność. W Polsce dostępnych jest kilkanaście możliwych źródeł finansowania działalności, poczynając od najpopularniejszej – pożyczek od rodziny czy kredytów bankowych poprzez środki unijne po skorzystanie z wsparcia aniołów biznesu.

Rejestracja

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy powinni móc załatwić rejestrację firmy w jednym okienku. Mimo, iż przepisy te obowiązują od 31 marca 2009 r. i miały wykluczyć wizyty w poszczególnych urzędach (miasta, skarbowy, statystyczny i ZUS), to wciąż nie upraszczają sprawy. W praktyce przedsiębiorcy co prawda mogą załatwić swoją sprawę w jednym okienku tyle tylko, że w każdym z czterech urzędów (zaś w niektórych, np. w US, nadal trzeba pojawiać się kilkakrotnie). Wynika to z faktu, iż choć urzędnicy miejscy prześlą złożony przez przedsiębiorcę tzw. zintegrowany wniosek do pozostałych urzędów, to pracownicy US oraz ZUS i tak zwrócą się do niego z prośbą o osobiste stawiennictwo i wypełnienie kolejnych dokumentów.

Wspomniany zintegrowany wniosek jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym, zgłoszeniem płatnika składek lub zmiany danych w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników. Urząd, w którym przedsiębiorca składa taki wniosek, ma trzy dni na przesłanie pocztą kopii wystawionego zaświadczenia o zarejestrowaniu działalności do pozostałych urzędów.

Pieczątka, bank

Pieczątka – jest konieczna, jeśli chcesz wystawiać faktury czy założyć konto w banku. Na niej powinny znaleźć się takie dane, jak: nazwa firmy, adres, telefon, a także numery REGON i NIP. Koszt jej wyrobienia to ok. 20zł.

Firmowe konto w banku – jest niezbędne do rozliczeń, chociażby z urzędem skarbowym. Zakładając konto, dokładnie przeanalizuj oferty banków zwracając uwagę na koszty prowadzenia rachunku i dodatkowych usług, np. przelewów. W momencie podpisania umowy musisz mieć przy sobie zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, REGON i pieczątkę firmową.

Składki na ZUS

Jeśli zakładasz po raz pierwszy własną firmę, możesz liczyć na niższe składki na ZUS. Dotyczy to osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, które:

  • nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
  • nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2011 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 415,80 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2011 r.). Za 2011 r. składka na ubezpieczenia społeczne wyżej wymienionych osób nie może być niższa niż:

81,16 zł – (tj. 19,52%) na ubezpieczenie emerytalne

24,95 zł – (tj. 6%) na ubezpieczenia rentowe

10,19 zł – (tj. 2,45%) na ubezpieczenie chorobowe

Zatem… do dzieła!

2 comments

  1. Co do pieniędzy na start to w wielu działalnościach nie są one niezbędne. Zadam jednak pytanie czy lepiej dostać 20 tysięcy złotych dotacji unijnej na firmę czy lepiej, żeby państwo nam nie zabrało 40 tysięcy?

    Tak się niestety dzieje, czy to w składkach na ZUS, opiekę zdrowotną. Płacimy ogromne sumy, a i tak nikt tego nie wykorzystuje. Pytanie: Gdzie są te pieniądze? Jak dla mnie dotacji może nie być, ale niech też zlikwidują debilne składki emerytalne i zdrowotne. Umiem sam o siebie zadbać i opłacić swoje rachunki również za lekarza i operację.

    Pozdrawiam

  2. Jestem tego samego zdania co kolega wyżej. Opłaty rzędu 400 PLN w momencie, gdy firma stawia pierwsze kroki to kpina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *