Rodzina na swoim, czyli pieniądze na własne M

Jeśli chcesz kupić mieszkanie na kredyt, państwo może pomóc Ci w spłacie. Czy jednak warto o to zabiegać?

Od 31 sierpnia br weszły zmiany do programu „Rodzina na swoim”. Mimo, że państwo nadal będzie dopłacało połowę odsetek przez 8 lat, to jednak zmieniły się zasady przyznawania ulgowych kredytów.

Rodzina na swoim” dla rodziny?

Z kredytu preferencyjnego mogą skorzystać małżeństwa i osoby samotne wychowujące dzieci. Mogą się o niego starać – po zmianach – osoby samotne, posiadające status tzw. singla, jednak w takim przypadku obowiązują większe ograniczenia, związane z rodzajem i wielkością nabywanej nieruchomości. Kolejnym ograniczeniem jest wiek, o kredyt w ramach programu mogą się bowiem starać tylko ci, którzy nie ukończyli 35 r. życia, przy czym to kryterium dotyczy obojga małżonków. Kryterium wiekowe nie obowiązuje w przypadku, kiedy o kredyt ubiega się osoba samotnie wychowująca dzieci.

Bez luksusów

By sięgnąć po kredyt z dopłatą, lokal musi spełniać też kryteria cenowe i powierzchniowe. Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą uzyskać kredyt na mieszkanie do 75m², a w przypadku domu – do 140m². Dopłaty przysługują jednak wyłącznie do części mieszkania (50m² dla mieszkania i 70m² dla domu). Limit powierzchni dla singli wynosi 50m², zaś dopłatę dostaną oni tylko do 30m². Nadwyżkę metrażu trzeba zatem sfinansować samemu.

W programie „Rodzina na swoim” uczestniczy 21 banków. Procedura udzielania kredytu z dopłatą jest taka sama jak w przypadku innych kredytów – należy dostarczyć komplet dokumentów o zarobkach i stanie prawnym nieruchomości. Osoby, które mają zbyt niską zdolność kredytową przy osiąganych dochodach, mogą skorzystać ze wsparcia no. Rodziców (biorą kredyt wspólnie). Warto pamiętać, że choć dopłata państwa do kredytu jest taka sama (tj, połowa odsetek liczonych wg. stopy referencyjnej, którą stanowi stawka WIBOR 3M, powiększona o 2 pkt.proc), to marże, prowizje i sposób wyliczania stawki bazowej oprocentowania jest uzależniony od banku, warto zatem porównać oferty zanim zdecydujemy się na dany bank, bowiem różnice w ratach mogą być znaczne.

Istotne jest to, ze kredytobiorcy nie są zobowiązani korzystać z usług danego banku do końca spłaty. Po ośmiu latach będą mogli zastanowić się nad usługami innego banku oferującego tańszy kredyt, bez konieczności zwrotu odsetkowej dotacji.

Masz mieszkanie? Zapomnij o programie

Kredyt należy wykorzystać zgodnie z celem na jaki został przydzielony. Jeśli uzyskamy prawo własności do innego mieszkania utracimy dopłatę chyba, że mieszkanie to odziedziczymy. W przypadku, kiedy mamy mieszkanie lokatorskie, należy się go zrzec w ciągu 6 miesięcy od zamieszkania we własnych czterech katach, kupionych według zasad programu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *