Pasażer też człowiek … z prawami

Podróżujesz często pociągiem? Denerwujesz się licznymi opóźnieniami? Upomnij się zatem o swoje prawa zażądaj rekompensaty za stracony czas – wszak czas to pieniądz!

ODSZKODOWANIA

Jeśli podróżujemy expresem, Express InterCity, EuroCity, EuroNight i pociąg ma opóźnienie, to od dnia 1 lipca 2011r. mamy prawo do odszkodowania w wysokości:

 • 25% biletu w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut;
 • 50% ceny biletu w przypadku opóźnienia wynoszącego 120 minut lub więcej.

W przypadku, jeśli wartość rekompensaty miałaby wynieść mniej niż 4 EUR, to wniosek nie jest rozpatrywany.

Przewoźnik na nasz wniosek wypłaci odszkodowanie w terminie miesiąca od otrzymania tego wniosku.

Odszkodowanie to może przybrać formę bonów bądź voucherów na inne przejazdy, chyba, że wyraźnie zaznaczymy, iż chcemy dostać rekompensatę w gotówce. Wypłacone odszkodowanie nie może zostać pomniejszone o koszty transakcji takich jak opłaty, koszty telekomunikacyjne czy znaczki.

Podstawą obliczenia wysokości odszkodowania jest rzeczywista cena biletu (uwzględnia ona wszelkie ulgi, zniżki i rabaty), natomiast do wysokości odszkodowania nie wlicza się innych opłat niż opłata za bilet (tj. rezerwacji miejsca w pociągu).

NIE ZAWSZE SIĘ NALEŻY

Musimy być świadomi, że odszkodowanie nie należy nam się w każdym przypadku, kiedy pociąg nie dotarł na czas. Odpowiedzialność odszkodowawcza przewoźnika kolejowego jest wyłączona w sytuacji, jeśli wykaże on, że:

 • opóźnienie zostało spowodowane przez okoliczności zewnętrzne, których przewoźnik nie mógł uniknąć (np. trudne warunki atmosferyczne);
 • wynikło z winy podróżnego;
 • zostało spowodowane z winy osoby trzeciej (np. kradzież trakcji elektrycznej);
 • podróżny został poinformowany o możliwym opóźnieniu przed zakupem biletu;
 • jeśli pociąg ma opóźnienie 60 min, ale przewoźnik zaproponuje przejazd innym składem do miejsca docelowego (nawet inną trasą), to nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania jeśli opóźnienie zastępczego pociągu nie przekroczy 1h;
 • opóźnienie powstało poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wnioski o odszkodowanie można pobrać na stronie internetowej PKP InterCity, a po wypełnieniu przekazać do działów obsługi klienta (działają na większych dworcach), bądź wysłać do warszawy, na jeden z adresów PKP InterCity, podanych na stronie.

Przewoźnik ma na rozpatrzenie wniosku i wypłatę odszkodowania miesiąc od dnia jego otrzymania.

Jaw widać więcej z tym kłopotu, niż niejednokrotnie wyniesie potencjalny zwrot, ale … czemu pozostawić czyjąś niekompetencje i nasz dyskomfort bez odzewu? Może, jeśli na głowę PKP InterCity posypie się więcej wniosków o wypłatę odszkodowania zrozumieją, że nie można bezkarnie czerpać z portfela pasażera nie dając nic w zamian. Zatem, szerokiej drogi pociągu, obyś się nigdy nie opóźniał!

One comment

 1. Bardzo dobry wpis.

  Bardzo mnie ciekawi, jak jest w praktyce z przestrzeganiem tych przepisów.
  Przy okazji gratuluję świetnej strony!

  Pozdrowienia!
  Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *