Fenomen grupowych zakupów

79zł zamiast 299zł za internetowy kurs angielskiego? Kupon zniżkowy na szafę, wart 700zł za jedyne 99zł? Peeling kawitacyjny za 49zł zamiast 99zł? Nic dziwnego, że popularność serwisów oferujących zakupy grupowe w Internecie wciąż rośnie.

W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz bardziej dynamiczny wzrost działalności korporacji, których działalność oparta jest na nowatorskich koncepcjach biznesowych. Coraz częściej też maksymalnie wykorzystywane są te możliwości, które daje nam Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe. Firmy te stawiają też na masowego klienta, zwłaszcza w usługach, o czym możemy przekonać się obserwując rozwój korporacji działających jako pośrednicy e-handlu, łączących sprzedawców oraz nabywców usług w cenach dyskontowych.

Pierwsze serwisy tego typu pojawiły się w Polsce w kwietniu 2010 r. i niespełna półtora roku wystarczyło, by cały kraj pokochał grupowe zakupy. Co więcej segment ten rozwija się na tyle dynamicznie, że już niedługo portale oferujące tego typu usługi mogą zyskać kolejnych wiernych fanów.

Innowacyjna forma dokonywania internetowych zakupów oraz wysokie rabaty skłaniają wielu Polaków do zapoznania się z prężnie działającymi serwisami, zaś efektem tej popularności są setki tysięcy sprzedanych kuponów.

Większość serwisów działających na rynku grupowych zakupów swoim zasięgiem obejmuje kilkadziesiąt aglomeracji w Polsce, choć zdecydowanym liderem jest Groupon, udostępniający kupony na usługi bądź produkty w wielu miastach. Nazwa korporacji to połączenie dwóch słów: „grupa” i „kupon”, a model działania jest niezwykle prosty w swoim założeniu. W Internecie pojawia się ogłoszenie, o którym internauci dowiadują się zazwyczaj za pośrednictwem poczty elektronicznej, w którym oferuje się użytkownikom usługę bądź dane dobro po cenie dyskontowej. Cena, którą płci klient za tzw. kupon (voucher) upoważniający do zakupu u kontrahenta dzielona jest pomiędzy dostawcę usługi czy dobra i korporację.

Korzyścią klienta jest natomiast zakup zdecydowanie tańszy niż na rynku.

Fenomen zakupów grupowych, to przede wszystkim gwałtowne zmiany, jakie dokonały się w rodzaju tego rodzaju ofert. W początkowej fazie funkcjonowania serwisów zakupowych, źródło siły serwisu stanowili fryzjerzy, kosmetyczki i restauracje. Dziś, za pośrednictwem serwisów oferujących możliwość dokonywania grupowych zakupów możemy kupić kurs językowy, wyjechać na wakacje czy umeblować dom, a początkowe usługi fryzjersko-kosmetyczne stanowią zaledwie ułamek całej oferty.

Zanim jednak dokonamy transakcji życia warto pamiętać, że zawieranie umów za pośrednictwem serwisów zakupów grupowych niesie ze sobą ryzyko wyłącznie dla partnera serwisu i konsumenta, bowiem serwis nie jest stroną umowy, a umożliwia jedynie przeprowadzenie całej transakcji. Dlatego też, zanim zapłacimy za atrakcyjny kupon powinniśmy sprawdzić stronę internetową firmy, od której kupujemy towar bądź usługę, opinię o niej na forach, a także adres i siedzibę. Warto też dokładnie zapoznać się z regulaminem i warunkami sprzedaży kuponów, zwracając szczególną uwagę na paragraf traktujący o zwrotach i reklamacjach. Pozwoli to zminimalizować ryzyko i dokonać satysfakcjonującego zakupu. Grupowego oczywiście!

One comment

  1. Czy ja wiem, że „pokochali”? Wątpię, żeby aż tak. Dużo korzystam z sieci i ani raz nie skorzystałem z grupówek. W Tarnowie działa 1 taki serwis i znaczna większość mieszkańców o nim nie wie.
    Problem zakupów grupowych polega również na tym, że ta superatrakcyjna oferta, która akurat się pojawiła, może mnie nie ciekawić. Chcę iść do kina, a pojawia mi się kosmetyczka.
    Od strony małych firm natomiast wiem, że właściciele błędnie je odbierają jako szybki i łatwy zarobek, a nie tanią i skuteczną reklamę. Duży błąd, bo później pozostaje jedynie psioczenie jakie to te grupówki są be.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *