Tańsze leki z apteki

Chorujesz na cukrzycę albo inną przewlekłą chorobę? Zostawiasz w aptece większość swoich dochodów? Tak być nie musi. Przeczytaj, komu przysługuje prawo do leków refundowanych i kiedy warto pytać o tanie zamienniki.

Zgodnie z polskim prawem farmaceutycznym w przypadku, kiedy lekarz przepisze choremu lek, który ma tańszy zamiennik można go w aptece wymienić o ile jeżeli lekarz na recepcie nie wpisze zastrzeżenia „nie zamieniać”.

Kupując leki, szczególnie te na receptę, bardzo często nie wiemy, że wiele z nich ma tańsze odpowiedniki. Niestety przeważnie lekarze i farmaceuci nie informują pacjentów o tańszych zamiennikach leków, które mogliby otrzymać.

Swoje tańsze odpowiedniki – czyli środki o identycznym działaniu, które różnią się tylko nazwą, wyglądem lub opakowaniem ma zdecydowana większość medykamentów. O zamienniki warto prosić nie tylko w aptece. Lekarze przepisujący leki często nie biorą pod uwagę ograniczonego budżetu pacjentów i wypisują leki, które kosztują nas fortunę. Dlatego już podczas wizyty w przychodni warto poprosić o tańszy lek. W ten sposób – szczególnie w przypadku osób chorujących przewlekle – można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, bo różnice w cenach między lekami naprawdę są duże.

Zastanawiasz się, dlaczego te same praktycznie leki różnią się pomiędzy sobą ceną? Otóż dzieje się tak dlatego, że jedne są lekami oryginalnymi, natomiast drugie tzw. generykiem, czyli medykamentem tańszym, bo produkowanym przez wielu producentów, którzy konkurują na rynku ceną. Firmy te mogą sobie pozwolić na sprzedaż po niższych cenach, bowiem nie one ponosili koszty badań związanych z wynalezieniem, zarejestrowaniem i promocją leku. Wcześniej zrobiła to firma, która lek odkryła, przebadała i wprowadziła do obiegu, dzięki czemu mogła przez 20 lat produkować go jako jedyna, bo objęta ochroną patentową. W momencie, kiedy ochrona patentowa wygasa, a inni producenci są sprzedażą leku zainteresowani, firma nadal próbuje utrzymać wysoką cenę swojego produktu, by osiągać zyski – stąd różnice w cenach. Producenci tańszych zamienników muszą tylko udowodnić w drodze tzw. „badań biorównoważności” (potwierdzenie identyczności chemiczno-fizycznej i stwierdzenie identycznego stężenia po podaniu), że ich lek jest odpowiednikiem pierwowzoru.

Warto wiedzieć również, że na każdy lek podstawowy, uzupełniający terapię bądź lek na receptę istnieje limit ceny. W sytuacji, kiedy cena lekarstwa przekracza ten limit, resztę trzeba dopłacić z własnej kieszeni. W takiej sytuacji warto zapytać aptekarza o możliwość zamiany leku na tańszy, którego cena nie przekracza limitu refundacji.

Listę leków refundowanych, wśród których znajdują się również leki będące zamiennikami, można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Każda ubezpieczona osoba ma też prawo do zniżki na leki podstawowe, uzupełniające terapię i recepturowe, jednak o tym, czy są one potrzebne, decyduje lekarz. Darmowe leki podstawowe i uzupełniające przysługują inwalidą wojskowym, a także osobom z tytułem „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” bądź „Zasłużony Dawca Przeszczepu” (tu, tylko do wysokości limitu), a także żołnierze i kandydaci na żołnierzy zawodowych. W takiej sytuacji konieczne jest jednak przedstawienie dokumentu uprawniającego do otrzymania darmowych lekarstw (można wystąpić do NFZ o wystawienie decyzji uprawniającej do otrzymywania bezpłatnych leków).

One comment

  1. Interesujący artykuł. Dziękuje za publikację. Jestem stałym bywalcem aptek, dlatego cieszę się, że uda mi się płacić mniej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *