Kasomat – szansa czy zagrożenie?

Internet powoli przestaje funkcjonować w kontekście określenia „nowe medium”, a większość internautów nie wyobraża sobie życia bez wirtualnego świata. Do sieci przenosimy całe swoje życie, tu robimy zakupy, za jego pośrednictwem pracujemy, tu też szukamy miłości. Wzrastające tempo życia sprawia, że również tu poszukujemy specjalistów, których dane teleadresowe są dostępne na „jedno kliknięcie”, a w sieci nie tylko możemy zapoznać się z oferowanymi przez nich usługami, ale i z opiniami wystawianymi przez internautów.

Dynamicznie rozwija się również bankowość internetowa, jednak wymogi stawiane przez banki znacząco różnią się od tendencji rynkowych. Co mają zatem zrobić rzesze ludzi pracujących na umowy o dzieło czy umowy zlecenia? Jaką alternatywę mają osoby samotne, które nie mogą przedstawić nikogo, kto mógłby poręczyć pożyczkę czy kredyt?

Ostatnie miesiące to czas rozpowszechnienia się terminu, jakim są pożyczki przez Internet. Jednym z serwisów oferujących tego rodzaju usługi jest Kasomat.pl, realizujący idee błyskawicznej pożyczki on-line.

Często bywa w życiu tak, że kilkanaście czy kilkaset złoty dzieli nas od możliwości spełnienia marzeń czy realizacji inwestycji. Dodatkowo, przed chęcią sięgnięcia po pożyczkę czy kredyt powstrzymują nas nie tylko ich kwoty minimalne bądź maksymalne, ale także liczba lat spłaty i formalności z nim związane. Czy jednak firma, która oferując swoje usługi pisze: „sam najlepiej znasz swoje potrzeby i możliwości, dlatego sam decydujesz, jaka kwota jest Ci potrzebna i jak szybko możesz ją oddać. Wygodny, wymagający zaledwie 3 kroków, system sprawia, że możesz mieć potrzebne pieniądze na swoim koncie już w ciągu 30 minut” nie oferuje nam przysłowiowych „gruszek na wierzbie”? Wszak w pamięci mamy reportaże telewizyjne o ludziach, którzy pokusili się na łatwe pieniądze i stracili przy tym dorobek całego życia. Przyjrzyjmy się zatem, co takiego w sobie Kasomat.pl ma, że powinniśmy brać pod uwagę jego ofertę?

Grupą docelową serwisu są ludzie z grupy wiekowej 18–35 lat, zazwyczaj podejmujący spontaniczne często podejmują spontaniczne decyzje zakupowe oraz poszukują dogodnej i szybkiej formy finansowania swoich potrzeb. Jednocześnie jest to grupa zaniedbana przez wielu pożyczkodawców i traktowana jako mało wiarygodna, z racji braku pozsiadania historii kredytowej. Kasomat.pl natomiast oferuje dostęp do szybkiej gotówki na podstawie oceny ryzyka i weryfikacji danych w bazach dłużników.

W celu zapewnienia klientom maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i wygody, umowa i regulamin pożyczki Kasomat.pl zostały w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 nr 165 poz.1081) z dnia 12 maja 2011 r. i Ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. 2001 nr 80 poz. 432) z dnia 2 marca 2000 r.

Jak to działa? Za pośrednictwem strony Kasomat.pl wybieramy okres pożyczki (maksymalnie 30 dni) oraz kwotę, którą chcemy pożyczyć (maksymalna kwota pierwszej pożyczki to 250 zł – zwiększanie kwoty dostępnej pożyczki odbywa się na podstawie analizy spłacalności pożyczek przez system). Poprzez klikniecie przycisk „pożyczam” następuje przekierowanie do formularza aplikacyjnego. Podajemy w nim dane osobowe, na podstawie których zostaje podjęta decyzja o przyznaniu (bądź odmowie przyznania) pożyczki.

W formularzu musisz podać swoje dane osobowe, które posłużą do podjęcia decyzji o przyznaniu pożyczki. Po wypełnieniu formularza system generuje wstępną decyzję o udzieleniu pożyczki, a w przypadku decyzji pozytywnej, otrzymujesz dane do wykonania przelewu weryfikacyjnego w wysokości 5 złotych na wygenerowany przez system rachunek bankowy. Wpłata jest podstawą do dokonania weryfikacji przez system danych potencjalnego pożyczkobiorcy z danymi dostępnymi w bazach dłużników. Pozytywna weryfikacja oznacza otrzymanie maila z potwierdzeniem uruchomienia środków. Czas oczekiwania na przelew to kilka minut do 48h, w zależności od banku, w którym masz rachunek bankowy.

Niewątpliwą zaletą systemu Kasomat.pl jest jego dostępność przez całą dobę z zaznaczeniem, że z przyczyn bezpieczeństwa pożyczki wypłacane są od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20, oraz w sobotę w godzinach 10-20. Docelowo pożyczki mają być udzielane również w niedziele w godzinach 10-20.

Zabezpieczeniem pożyczki jest gwarancja bankowa lub poręczenie przez podmiot wskazany przez Kasomat.pl S.A. lub poręczenie przez podmiot wskazany przez pożyczkobiorcę po uprzedniej akceptacji przez Kasomat.pl S.A. Aby uzyskać akceptacje poręczyciela należy skontaktować się z Kasomat.pl za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie. Oprocentowanie pożyczki wynosi 24%, co stanowi czterokrotność stopy lombardowej NBP. Do tego trzeba jeszcze doliczyć opłatę przygotowawczą za udzielenie pożyczki – 5% kwoty pożyczki oraz ewentualne opłaty za czynności windykacyjne. Dodatkowo należy uwzględnić koszty ustanowienia zabezpieczenia w postaci poręczenia przez podmiot zaproponowany przez Kasomat.pl S.A. oraz koszt gwarancji bankowej (niezależny od zależy od banku udzielającego poręczenia).

Nie da się ukryć, że oprocentowanie pożyczek oferowanych przez Kasomat.pl jest dużo wyższe niż pożyczek bankowych, podobnie jak koszty takiej pożyczki. Zdecydowanym atutem jest natomiast dostępność środków dla „problematycznej” dla banków grupy docelowej, a także prosty mechanizm pozyskiwania środków.Niepokój budzą jednak wypowiedzi na forum dotyczące wcześniejszej, inwestycyjnej działalności firmy, a także kontakt – wyłącznie za pośrednictwem telefonu i formularza kontaktowego.

Reasumując – przed przystąpieniem do pożyczki warto dokładnie przestudiować regulamin i tabele opłat oraz zachować ostrożność – podobnie jak w przypadku każdej pożyczki.

Jedno jest pewne – w obliczu rozwoju tzw. social lending firma Kasomat.pl ma szansę na sukces. Czy go osiągnie? Tego nie wiem, ale z pewnością będzie musiała przedsięwziąć działania zmierzające do zyskania wiarygodności na rynku.

2 comments

  1. Moim zdaniem będzie to porażka. Już zachwalali wynalazek inpost, a wcale nie jest tak popularny jak mówili.

  2. Za pośrednictwem serwisu Kasomat.pl nie pożyczymy „wiele” pieniędzy, nie musimy się więc obawiać utraty majątku Naszego życia ( w wieku 18 – 35 jest on dość skromny!)! Musimy tylko stawiać sobie ograniczenia! Nie pożyczajmy więcej pieniędzy, niż jesteśmy w stanie oddać. Dobrze zastanówmy się nad tym, czy Nasza inwestycja się zwróci? Jak szybko? I czy naprawdę potrzebujemy kolejnej pożyczki? Nie demonizujmy pożyczek pozabankowych, bo Nasze społeczeństwo będzie sięgać po nie coraz częściej. Pracodawcy nie często podpisują z pracownikami umowy o pracę, a banki przed takimi osobami (bez umowy o pracę) „szczelnie” zamykają drzwi! Rozwiązaniem dla Nich (drogą ku sukcesowi!) są pożyczki poza bankiem (pożyczki w parabanku, pożyczki społecznościowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *