3 powody, dla których warto lokować pieniądze

W dzisiejszych czasach korzystanie z usług bankowych stało się codziennością. Ewidentnie zmienia się świadomość Polaków na temat obrotu pieniędzmi. Wpływ edukacji z zakresu przedsiębiorczości jest coraz bardziej zauważalny. Inwestowanie staje się popularnym słowem, a liczba osób pomnażających w ten sposób swój kapitał stale rośnie.

Niestety dla większości osób inwestowanie wydaje się za trudne. Niewątpliwie, aby to robić z dużym zyskiem potrzebne są solidne podstawy, a nawet wykształcenie ekonomiczne. Co robić w wypadku, gdy brakuje Ci odpowiedniej wiedzy lub jesteś w trakcie jej zdobywania, ale nie chcesz, aby Twoje pieniądze leżały bezczynnie? Spore grono osób zapomina, że inwestowanie to sposób na pomnażanie swoich funduszy, a najprostszym na to sposobem jest lokata, która w bezpieczny i łatwy sposób sprawi, że Twoje pieniądze zaczną pracować.

Dlaczego warto lokować pieniądze?

1. Lokata chroni pieniądze przed inflacją

W to, że warto deponować swoje pieniądze na lokatach nie powinien nikt wątpić. W ich wyższość nad oszczędzaniem w domowym sejfie również. Najważniejszym argumentem za nimi przemawiającym jest to, że przeciwdziałają inflacji. Otóż, gdy Twoje fundusze leżą skrupulatnie schowane w miejscu, o którym wiesz tylko Ty, ciągle oddziałuje na nie inflacja, czyli spadek wartości pieniądza lub też wzrost ogólnego poziomu cen. W praktyce oznacza to, że jeśli dziś odłożysz daną kwotę do szuflady, sejfu lub też na konto np. 10 zł, za które obecnie jesteś w stanie kupić 10 długopisów, to po roku czasu – w wyniku działania inflacji – za te same pieniądze kupisz nie 10, a 9 tych samych długopisów. Natomiast wybierając lokatę, której oprocentowanie jest wyższe od poziomu inflacji masz pewność, że pieniądze nie stracą na wartości, a możliwe jest nawet wypracowanie pewnego zysku.

2. Wyrabiasz w sobie nawyk inwestowania

Kolejnym argumentem przemawiającym za lokatami jest to, że wyrabiasz w sobie dobry nawyk inwestowania swoich pieniędzy. Jak już wspomnieliśmy na wstępie – inwestowanie z dużym zyskiem wymaga doświadczenia, wiedzy i umiejętności analitycznych. Nie skoczyłbyś z 5-cio metrowej skoczni do basenu, jeśli nie umiesz pływać. Świat finansów i inwestycji jest właśnie takim basenem. Aby do niego wkroczyć i nie utonąć należy zaczynać od małych głębokości – małego ryzyka, a takie właśnie są lokaty. Podczas, gdy Ty będziesz zdobywał kolejne cenne informacje o procesach finansowych nie pozwól, aby Twój kapitał malał.

3. Unikasz działania pod wpływem emocji

Ostatnim punktem o jakim warto wspomnieć, a który bez wątpienia jest zdecydowanym pozytywem deponowania funduszy na lokatach jest brak emocji zwykle obecnych przy obrocie pieniędzmi i podejmowaniu decyzji jakie papiery wartościowe kupić. Zdecydowanie największą klątwą tych mniej i bardziej doświadczonych inwestorów jest im uleganie. Czynnik ten jest kluczowym, który należy u siebie wyeliminować. Wielu inwestorów z pewnością nadal nie może odżałować strat, które ponieśli z powodu zbyt emocjonalnej reakcji na giełdowe zmiany trendów. W przypadku korzystania z takich produktów jakimi są lokaty czynnik emocjonalny nie wchodzi w grę, bo nie masz wpływu na sposób w jaki wykorzystywane są Twoje pieniądze.

Jak widać korzystanie z lokat jest sensownym rozwiązaniem nawet w przypadku, gdy nie jesteś zainteresowany brodzeniem w zagadnieniach giełdowych. Ochrona własnego kapitału powinna być dla Ciebie wystarczającym powodem, dla którego takiego rodzaju depozyt stanie się domem Twoich funduszy.

Więcej informacji znajdziesz na http://www.kasystefczyka.pl/poradniki

3 comments

  1. Osobiście sądzę, iż nawyk wyrabiania toku inwestycyjnego w naszych umysłach to bardzo istotny czynnik osiągania sukcesu. Oczywiście – wszystko z umiarem, jednak potrafiąc odmówić sobie luksusów teraz, w przyszłości luksusami możliwe, że będziemy otoczeni. Wystarczy poczytać kilka książek, zdecydować się na strategie i zacząć działać w tym kierunku – na spokojnie, powoli.

  2. chce ulokowac pieniadze na rynku forex , zainwestowac w go4x, slyszalem ze to calkiem oplacalny interes

  3. Pytanie tylko w co. Ja teraz miałem trochę czasu żeby poczytać i wkręciłem sie w letnią ligę go4x. Akcji specjalnych mają sporo, nie ma więc problemów z pomnażaniem punktów i co najważniejsze adrenalina jest niezła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *