Lokata czy konto oszczędnościowe?

Osoby posiadające nadwyżkę pieniędzy na koncie coraz częściej zastanawiają się gdzie je zdeponować, aby nie traciły swojej wartości, w wyniku działania inflacji, oraz gdzie jest szansa największego zysku z odsetek. Lokata czy konto oszczędnościowe? – pytają w myślach.

Dla takich właśnie osób istnieją na rynku dwa odmienne produkty konkurujące ze sobą o przychylność konsumentów: lokata i konto oszczędnościowe.

Zanim wybierzesz jedno z nich powinieneś dowiedzieć się, czym tak naprawdę są te produkty, a także co je różni.

Lokata

Lokata jest formą umowy podpisaną pomiędzy podmiotem finansowym a klientem, na podstawie której klient deponuje swoje pieniądze w instytucji podmiotu, a ten zobowiązuje się oddać je po określonym w umowie czasie, w kwocie powiększonej o zysk z odsetek.

W praktyce wygląda to tak, że instytucja pobierając deponowane środki od klienta inwestuje je, a następnie po określonym czasie trwania lokaty zwraca je klientowi dodając do nich zysk w postaci odsetek.

Czym kierować się przy wyborze lokaty?

Podczas analizowania lokat dostępnych na rynku powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników składających się na ich atrakcyjność.

Wielkość zysku, który uzyskasz z lokaty, uzależniona jest głównie od kwoty jaką dysponujesz oraz jej czasu trwania. Te dwa czynniki są najważniejsze w ustalaniu oprocentowania lokaty. Instytucje finansowe posiadają wśród swoich produktów lokaty od jednodniowych nawet do trzyletnich.

Oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne. W pierwszym przypadku z góry określony jest zysk, jaki uzyskasz z deponowanych pieniędzy. Jeśli jednak zdecydujesz się na ofertę z oprocentowaniem zmiennym, będzie ono wzrastało o daną wartość co określony w umowie czas. W tym przypadku dużą rolę w ustalaniu wysokości odsetek odgrywają stopy procentowe ustalane przez rząd państwa.

Kolejnym ważnym aspektem jest częstotliwość kapitalizacji odsetek, która mówi o tym jak często dopisywane będą odsetki do Twojego konta. Wedle zasady im częściej tym lepiej, najkorzystniejsza jest kapitalizacja dzienna.

Powinieneś również pamiętać o tym, że umieszczając pieniądze na lokacie zamrażasz je. Oznacza to, że w trakcie jej trwania nie będziesz miał do nich dostępu. W przypadku zerwania umowy przed okresem jej zakończenia, podmiot, w którym lokowałeś pieniądze zastosuje karę np. w postaci nie wypłacenia wypracowanych do tej pory oszczędności lub wypłacenia tylko ich części.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe gwarantuje większą swobodę w korzystaniu ze znajdujących się na nim funduszy. Tutaj możesz je wpłacać i wypłacać bez utraty odsetek. Niemniej, często jest to możliwe tylko raz w miesiącu. Od kolejnych manipulacji środkami z konta oszczędnościowego będą pobierane prowizje.

Takie konto jest połączeniem konta osobistego oraz lokaty. Często można je utworzyć w prosty sposób z panelu własnego konta, co wymaga minimum formalności. W przeciwieństwie do lokat, oferty kont oszczędnościowych są bezterminowe.

Oprocentowanie takiego konta zależne jest od wysokości stóp procentowych. Jeśli zostaną one obniżone maleje również Twój zysk, natomiast w przypadku, gdy zostaną podwyższone możesz liczyć na jego wzrost.

Na koncie oszczędnościowym kapitalizacja odsetek naliczana jest codziennie.

Jeśli dysponujesz środkami, które chcesz zdeponować, aby wypracowały w prosty sposób zysk, masz do wyboru dwa najpopularniejsze produkty na rynku – lokatę i konto oszczędnościowe. Wybór tego, który będzie dla Ciebie lepszy nie jest prosty, ale warto byś dobrze się zastanowił, bo odpowiednio ulokowane mogą wypracować wysokie odsetki.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat lokat i kont oszczędnościowych? Sprawdź na http://www.kasystefczyka.pl/Poradniki

3 comments

  1. Nie wiem ale dla mnie alternatywą stałą się Letniej Ligi GO4X. Żeby grać nie trzeba za wiele wiedzieć i co najwazniesze próg wejścia jest naprawdę niski.

  2. A może warto sie w jakąś grę inwestycyjną pobawić. Ja teraz w go4x się wkręcam, bo wejście jest od 100 zł, ryzyko straty tym samym małe, a zyskać można naprawdę sporo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *