Najlepsze lokaty: jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku?

Najlepsze lokaty: jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę na rynku?

Oprocentowanie lokaty wynosi tyle samo co inflacja? Śledzenie i porównywanie ofert zajmuje za dużo czasu? Jeżeli chcesz oszczędzać pieniądze efektywnie i bezpiecznie, nie pozostaje Ci nic innego, jak przeczesać rynek w poszukiwaniu najkorzystniejszej oferty. Zobacz, jak zrobić to szybko i skutecznie.
Bądź pierwszy
Korzystne oprocentowanie lokat rzadko kiedy dotyczy ofert skierowanych do aktualnych klientów banku. Najlepsze propozycje czekają na tych, którzy dotychczas korzystali z usług konkurencji, ale żeby móc założyć wysokooprocentowaną lokatę, zmuszeni są założyć także konto osobiste. Dobra rada: systematycznie przeglądaj ofertę konkurencyjnych instytucji finansowych. Otwarcie rachunku jest zwykle darmowe i nie wymaga wielu formalności. Śledząc wszystkie pojawiające się na rynku lokaty dajesz sobie szansę na większe odsetki.
Trzymaj rękę na pulsie
Jeżeli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o nowych produktach finansowych, zapisz się do newsletterów oferujących je instytucji. A jeśli martwisz się o kondycję swojej skrzynki elektronicznej, po prostu dodaj ich strony do ulubionych i wyznacz sobie kilka dni w miesiącu, kiedy przejrzysz aktualnie dostępne na rynku lokaty. Brzmi jak najnudniejsze zajęcie na ziemi? Zawsze możesz skorzystać z internetowych portali zajmujących się agregowaniem i porównywaniem ofert produktów finansowych – pamiętaj jednak, by zwrócić szczególną uwagę na ich obiektywność. Strony, które nieustannie promują te same instytucje raczej nie należą do godnych zaufania.
Nie bój się pytać
Jeżeli kilka miesięcy temu założyłeś lokatę gwarantującą bardzo korzystne oprocentowanie np. na okres 1 lub 3 miesięcy i nie zlikwidowałeś jej w nadziei, że po odnowieniu oprocentowanie się utrzyma, prawdopodobnie Twoje odsetki wynoszą w tej chwili mniej niż inflacja. Niestety, to częsty minus towarzyszący lokatom krótkoterminowym – wartość ich oprocentowania drastycznie maleje po samoczynnym odnowieniu. Najczęściej nie przeczytamy o tym na pierwszej stronie umowy, dlatego zawsze warto upewnić się, ile będą wynosić odsetki po zakończeniu pierwszego okresu naliczania.
Jeżeli jesteś stałym klientem i Twoje oszczędności znacznie przekraczają średnią krajową, warto zapytać swojego doradcę, czy może nie ma dla Ciebie jakiejś ciekawej propozycji spoza ogólnodostępnej oferty. Żeby utrzymać najlepszych klientów banki gotowe są zaoferować oprocentowanie nawet o kilka dziesiątych procenta większe niż standardowo. A konkurencyjne instytucje finansowe często gotowe są przebić tę propozycję. Ale takie negocjacje dotyczą oczywiście jedynie najzamożniejszych klientów.

Artykuł powstał dzięki współpracy z kasastefczyka.pl

3 comments

  1. Witam, akurat przeprowadzam ankietę na temat rynków kapitałowych i lokowania pieniędzy do pracy licencjackiej. Czyli dotyczy tematu tej strony 🙂 Będę wdzięczny za każdą odpowiedź (tylko 7 pytań): http://goo.gl/cbSqXe

    Pozdrawiam z Trójmiasta 🙂
    Daniel

  2. Każdy ma chyba znajomego, który zajmuje lub zajmował się usługami finansowymi i mógłby poradzić, jaki produkt jest najlepszy. Przeciętny Kowalski raczej nie jest w stanie ocenić i zweryfikować skomplikowanych ofert, niejasno opisanych form oprocentowania etc. Niestety.

  3. Z tymi oprocentowaniami to różnie bywa, mimo wszystko są one podobne, szkoda że teraz jest tak nisko, no ale cóż może się to zmieni w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *