Poradnik kierownika. Jak przeprowadzić zebranie?

Każdy kierownik musi zmierzyć się z tak ważnym zadaniem, jak zwołanie i przeprowadzenie zebrania. Kontakt osobisty oraz możliwość wymiany poglądów wszystkich osób tworzących zespół pracujący nad konkretnym zadaniem bywa w pewnych sytuacjach niezbędny. To najlepsza metoda na wymianę informacji oraz na podejmowanie ważnych decyzji.

Kiedy warto zwołać zebranie?

Zwołanie zabrania jest niezbędne w chwili, gdy trzeba omówić jakiś ważny temat lub doprowadzić do pojęcia decyzji, która dotyczy wszystkich członków zespołu. Dzięki zebraniom można omówić również bardziej problemowe kwestie. Zebranie jest przydatne również wtedy, gdy w zespole pojawiają się nowe osoby lub gdy grupa obcych osób dopiero rozpoczyna współpracę.

Zebrania najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy bierze w nich udział stosunkowo niewielka grupa osób. Im więcej osób, tym mniejsza szansa na to, że ktoś wniesie coś wartościowego do dyskusji. Większe zebrania mają sens tylko wtedy, gdy zespół ma zostać zapoznany z pewnymi informacjami.

Każdy kierownik zwołujący zebranie powinien pamiętać o konieczności zapewnienia odpowiedniego na ten cel miejsca. Wygoda i odpowiednie warunki muszą być zapewnione – to podstawa. Warto też starać się prowadzić zebranie w taki sposób, by unikać zbędnych przerw oraz stworzyć neutralną atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *