Kredyt na mieszkanie

Często zdarza się, iż młode osoby, które planują rozpocząć samodzielne, w pełni autonomiczne życie, zostają postawione przed problemem konieczności uzyskania środków finansowych na zakup mieszkania. Niestety rzadko spotykana jest sytuacja, kiedy takie osoby są w posiadaniu wystarczającej ilości pieniędzy niezbędnej do zakupu mieszkania. W takim momencie pojawia się dylemat: zdecydować się na wynajem mieszkania, czy wybrać zakup na kredyt.
O ile dla wielu osób pierwsze rozwiązanie wydaje się być tańsze i łatwiejsze, to w spojrzeniu perspektywicznym przedstawia się zdecydowanie negatywnie, gdyż wydajemy pieniądze nie otrzymując w zamian za to żadnego realnego zysku. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt, raty które spłacamy, są często w podobnej wysokości co koszt wynajmu mieszkania. Ale jest to nasze własne mieszkanie, co stanowi ogromny pozytyw i przynosi znaczny komfort psychiczny. Jeśli więc posiadamy płynność finansową i regularne dochody, możemy podjąć decyzję o pożyczce.
W pierwszym etapie należy wybrać bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Po spełnieniu wszystkich niezbędnych formalności, bank ustali zdolność kredytową i wyznaczy kwotę, w jakiej możemy wziąć kredyt. W przypadku młodych osób istnieje możliwość uzyskania pomocy od państwa, która zmniejszy wydatki, jakie trzeba ponieść biorąc kredyt. Aktualnie trwają pracę nad wprowadzeniem nowego rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Aby wziąć udział w programie, należy spełniać kilka określonych warunków.
Oto kilka najważniejszych założeń nowego programu. Adresatami programu są zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne, do ukończenia 35 roku życia. Powierzchnia mieszkania, na zakup którego będzie uzyskany kredyt, nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych. Mieszkanie zakupione na kredyt musi pochodzić z rynku pierwotnego oraz musi to być pierwsze własne mieszkanie osoby ubiegającej się o kredyt. Pomocą uzyskaną od państwa będzie jednorazowa dopłata do wysokości kwoty, jaką wyniesie kredyt. Maksymalnie dopłata wynieść może 10 procent wartości kredytu. Kwota wsparcia od państwa może zostać zwiększona, gdy rodzina ubiegająca się o kredyt ma dzieci. W takim przypadku dopłata do kredytu wzrośnie o 5 procent. Narodziny trzeciego i kolejnego dziecka w rodzinie zmniejszą kwotę, w jakiej uzyskano kredyt o kolejne 5 procent. Dopłata państwowa bezpośrednio do zakupu mieszkania wpłynie na zmniejszenie kwoty, w jakiej zaciągnięty będzie kredyt, a przez to wysokość spłacanych rat będzie niższa.
Wprowadzenie nowego programu rządowego planowane jest na przełom 2013 i 2014 roku. W grudniu 2012 roku zakończył się dotychczasowy rządowy program wsparcia młodych ludzi, którzy chcieli kupić mieszkanie – „Rodzina na swoim”. Jak donoszą deweloperzy i bankowcy, grudzień był miesiącem o największym natężeniu wniosków o kredyt na starych zasadach umożliwiających uzyskanie wsparcia od państwa. Wiązało się to z nie do końca jasnymi zasadami przyznawania dofinansowania dla starających się o kredyt na nowych zasadach. Aktualnie wielu młodych ludzi wstrzymuje się z decyzją o zakupie mieszkania, w oczekiwaniu na wprowadzenie nowego programu, który zmniejszy kredyt, jaki będą musieli zaciągnąć w celu zakupienia wymarzonego mieszkania.

2 comments

  1. Teraz większość młodych osób, które rozpoczynają swoje dorosłe życie kupuje mieszkanie, buduje dom czy nawet robi remonty na kredyt. Stały się one też bardziej dostępne. Warto skorzystać z porównywarek ofert banków czy firm pozabankowych oferujących nam pożyczenie środków na realizację naszych planów. Nie musimy zaciągać kredytu w banku, w którym mamy otwarte konto prywatne. To nas do niczego nie wiąże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *